Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kraków - zabytki i atrakcje

Kraków to popularny cel podróży nie tylko polskich turystów, ale i zagranicznych, którzy chcą zwiedzić stolicę Małopolski i dawną stolicę Polski. W Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie.
 
 Zwiedzanie należy rozpocząć od Starego Miasta, które w1978 wraz z Wawelem, Kazimierzem i i Stradomiem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 1994 zostało uznane za Pomnik Historii. Stare Miasto otoczone jest pasem zieleni- Plantami. Na Planatach możemy zaobserwować pozostałości po dawnych murach obronnych, czyli Bramę Floriańską oraz Barbakan. Turyści spacerując po Starym Mieście nie mogą pominąć obejrzenia zabytowego, gotyckiego kościoła Mariackiego, który został wybudowany na przełomie XIV I XV wieku. Z wieży kościoła co godzinę hejnalista gra hejnał, który nierozerwalnie kojarzy się z miastem. 
 
Z kościoła możemy udać się do Sukiennic, gdzie dawniej znajdowały się kramy sukienne, obecnie są to kramy i stoiska z różnymi regionalnymi pamiątkami z drewna czy z bursztynów. Ulicą Grodzką dojdziemy do Wawelu. Na Wzgórzu Wawelskim, nad samą Wisłą jest położony Zamek Królewski, czyli dawna rezydencja królewska, w którym obecnie znajdują się sale wystawowe i ekspozycje stałe: Wyposażenie sal i komnat, Skarbiec Koronny i Zbrojownia  oraz Sztuka Wschodu. Zwiedzając Wawel należy wejść do Katedry Wawelskiej, gdzie byli koronowani królowie Polski. Tam też byłi pochowani. Bazylika jest także miejscem pochówku św. Stanisław ze Szczepanowa i innych biskupów krakowskich, członków rodzin królewskich oraz wodzów, przywódów politycznych i wieszczy narodowych.  
 
Niedaleko od Starego Miasta znajduje się zabytkowa, żydowska dzielnica, czyli Kazimierz. Na Kazimierzu poczujemy inny klimat miasta, spacerując uliczkami możemy wejść do zabytkowych kościołów: Bożego Ciała i św. Katarzyny, czy kościoła Paulinów na Skałce, który jest sanktuarium św. Stanisława, będącego patronem Polski i Panteonem Narodowy,gdzie spoczywa m.in. noblista i literat Czesław Miłosz. Na Kazimierzu możemy bliżej poznać kulturę żydowską, corocznie organizowany jest Festiwal Kultury Żydowskiej czy Noc synagog. Ponadto w Syngodze Starej mieszczą się zbiory judaistyczne Muzeum Krakowa. 
 
Jeśli lubimy zwiedzać muzea to Kraków będzie dla nas rajem. Wśród muzeów zasługujących na odwiedzenie należy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa- Podziemia Rynku. Muzeum to z multimedialną wystawą pokazującą życie w dawnym Krakowie przypadnie do gustu zarówno starszym, jak i młodszym zwiedzającym. W Muzeum Narodowym- Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach miłośnicy malarstwa mogą podziwiać największą ekspozycję dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Natomiast jeśli lubimy sztukę współczesną to warto udać się do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. 
 
Kraków to miasto, które tętni życie niezależnie od pory dnia czy nocy. Małe kawiarenki czy ogródki piwne są pełne ludzie nawet późno w nocy. 
 
Popularne miasta: