Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kraków - pogoda i klimat

Kraków leży w strefie umiarkowanego przejściowego klimatu, który niestety charakteryzuje się zmiennością pogody. Ponadto miasto to jest położone w kotlinie między Karpatami a obszarami wyżynnymi, w dolinie Wisły, co powoduje częste występowanie mgieł (ok. 60 dni w roku) oraz zmiany ciśnienia. 
 
Średnia temperatura roku to 8-9°C. Najzimniej jest zazwyczaj od połowy stycznia do połowy lutego (średnia temperatura stycznia to -3°C). Najcieplejsze miesiące to  lipiec i sierpień (średnia temperatura lipca -18°C). 
Cechą charakterystyczną dla tego miasta jest dużo wilgotność, sięgająca zimą 85%. Opady śniegu przychodzą wcześnie,  można ich oczekiwać już pod koniec października. 
 
Przyjeżdzając do Krakowa należy być przygotowanym na silne wiatry, wiejace z Zachodu lub wiatry wiejące z Tatr, czyli halne. Halny jest zwiastunem pogorszenia się pogody i nadejścia silnych opadów. 
 
Popularne miasta: