Przewodnik po Krakowie
Kraków to miasto na południu Polski, które dawniej było stolicą tego kraju i miejscem koronacji królów. Miasto to jest malowniczo położone nad brzegiem najdłuższej Polskiej rzeki-Wisły.
Kraków zamieszkuje 758 992 mieszkanców, co daje mu drugie miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni. Obecnie Kraków, tak jak Warszawa, to ośrodek administracyjny, kulturalny, edukacyjnego, naukowy, gospodarczy, usługowy i turystyczny.
Historia miasta
Kraków to jedno z najstrszych miast Polski, o ponadtysiącletniej historii. Pierwsza wiarygodna pisemna wzmianka o Krakowie pochodzi z dokumentu Dagome iudex z ok. 992. Od samego powstania miasta Kraków pełnił ważną rolę siedziby królestwa. Najprawdopodobniej od ok. 1000 w Krakowie znajdowała się siedziba biskupstwa, a za panowania Kazimierza Odnowiciela Kraków stał się główną siedzibą książęcą. W okresie rozbicia dzielnicowego w Krakowie rezydował książęcy senior, ale tak z czasem to właśnie krakowscy książęta sprawowali władzę w całym państwie.
W 1320 w katedrze wawelskiej miała miejsce koronacja Władysława Łokietka, kończąca symbolicznie okres rozbicia dzielnicowego. Odtąd, aż do 1734, Kraków był miejscem koronacji królów Polski. Kraków najważniejszym miastem Polski był aż do 1596, kiedy to król Zygmunt III Waza powoli zaczął przenosić dwór królewski do Warszawy.
W XVIII w. Kraków był polem bitew, bo miasto było zdobywane przez wojska pruskie, rosyjskie, austriackie i szwedzkie. Na krakowskim rynku 24 marca 1794 Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę i rozpoczął powstanie. Podczas III rozbioru Polski Kraków należał do Austrii. W czasie II Wojny Światowej miasto to było stolicą Generalnego Gubernatorstwa.
W Krakowie hitlerowcy utworzyli żydowskie getto, w wyniku eksterminacji wiele tysięcy krakowskich Żydów zostało zamordowanych w obozach koncentracyjnych w Płaszowie czy Auschwitz.
Atrakcje turystyczne
Przyjeżdzając do Krakowa nie sposób się nudzić, bo tyle jest do zobaczenia.
Kraków to miasto, w którym na każdym kroku natkniemy się na zabytkowe budowle czy kościoły.Zwiedzanie należy rozpocząć od spaceru po Starówce, która od 1978 jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto na zobaczenie zasługują: Katedra Wawelska, z grobami Królów Polski i kaplicą Zygmuntowską, na Rynku Głównym warto obejrzeć Sukiennice oraz Kościół Mariacki z zabytkowym ołtarzem Wita Stwosza. Ciekawą i niezwykle urokliwą dzielnicą jest żydowski Kazimierz, gdzie znajdują się synagogi: Stara, Remuh- przy niej stary cmentarz żydowski, Wysoka, Poppera, Kupa, Izaaka,Tempel. W Krakowie miłośnicy zwiedzania muzeów będą w siódmym niebie, bo miasto to ma jedne z najbogatszych zbiorów muzealnych z miast Europy Środkowej.
Wśród wielu obiektów warto wspomnieć o: Muzeum Czartoryskich, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne, Muzeum Narodowe (Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach i, Dom Józefa Mehoffera wraz z ogrodem), Muzeum Miasta Krakowa (Podziemia Rynku, Fabryka Oskara Schindlera), Muzeum Lotnictwa Polskiego. Kraków został doceniony na arenie europejskiej, kiedy to w 2000 roku jako pierwsze miasto z Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej (równocześnie z Pragą) został Europejską Stolicą Kultury. Kraków był taże wyróżniony tytułami Europejskiego Miasta Sportu 2014 i Miasta Literatury UNESCO.