Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice (KRK)

Informacje ogólne i położenie

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice znajduje się około 10 kilometrów od centrum miasta, w miejscowości Balice. To drugie największe lotnisko w Polsce pod względem liczby pasażerów oraz operacji lotniczych. Rocznie obsługuje około 3 milionów podróżnych.

Z lotniska korzystają takie linie lotnicze jak Aeroflot, Air Berlin, Austrian Airlines, easyJet, Lufthansa, Finnair, Norwegian, Ryanair i oczywiście LOT oraz EuroLOT. Port oferuje w ten sposób około 50 kierunków. Składa się z dwóch terminali – międzynarodowego i krajowego.

Lotnisko przystosowane jest dla pasażerów niepełnosprawnych – posiada specjalne miejsca parkingowe, podjazdy, postoje taksówek, a także aparaty telefoniczne.

Terminal międzynarodowy

T1 to terminal międzynarodowy. Do dyspozycji pasażerów są 3 poziomy. Na poziomie 0 obsługiwane są odloty międzynarodowe oraz przyloty, znajduje się tam sklep bezcłowy, punkty usługowe, wypożyczalnia samochodów, stanowiska poszczególnych linii lotniczych i bankomat.

Na poziomie 1 obsługiwane są odloty międzynarodowe i rejsy czarterowe. Można tam znaleźć także sklepy i punkty usługowe (kawiarnie, restauracje, kantor, punkt medyczny, poczta, skrytki bagażowe) oraz kaplicę. Poziom 2 to taras widokowy.

Terminal krajowy

T2 to terminal krajowy, na którym obsługiwane są loty do innych miast Polski – Gdańska, Poznania i Warszawy. Znajduje się tam także kawiarnia, salon prasowy, bankomat oraz punkt medyczny.

Parking

Na terenie lotniska Kraków-Balice znajduje się kilka parkingów. Dwa z nich to obiekty wielopoziomowe – oferują możliwość postoju długoterminowego. Między terminalem międzynarodowym a płytą lotniska znajduje się duży na którym można parkować do kilku godzin.

Transport na lotnisko

Do portu lotniczego w Balicach można dotrzeć regularnym połączeniem kolejowym oferowanym przez Balice Ekspres. Linia kursuje od dworca Kraków Głównych do stacji przy lotnisku. Oddalona jest ona jednak o ok. 250 metrów od terminalu międzynarodowego T1. Na trasie tej kursują bezpłatne autobusy.

Na lotnisko dotrzeć można również autobusami linii 292, 208 i nocną 902. Należy mieć na uwadze, że są to linie aglomeracyjne, czyli kursujące poza obszar miasta Krakowa. Podróż taka wymaga skasowania biletu aglomeracyjnego (droższego od obowiązującego w samym mieście).

W pobliżu lotniska, w ramach obwodnicy Krakowa, przebiega autostrada A4, co ułatwia dojazd pasażerom z innych części Polski. Do Balic kursują także taksówki, jednak koszt przejazdu z centrum miasta sięga kilkudziesięciu złotych

Kraków Balice kontakt:

ul. Kpt. M. Medweckiego 1
32-083 Balice
Tel. +48 12 639 33 01, +48 12 639 33 22
Fax. +48 12 411 79 77

A
B

Lotniska

routes

Lotniska