Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kopenhagi

Kopenhaga jest stolicą Danii. Leży na wyspie Zelandia i częściowo na wyspie Amager. Liczba ludności Kopenhagi wynosi ok. 520 tys., a całego zespołu miejskiego ok. 1,1 mln. Kopenhaga jest najważniejszym ośrodkiem politycznym kulturalnym i naukowym Danii. W pobliżu stolicy krzyżują się autostrady E47, E55 i E20 oraz liczne drogi krajowe. Znajduje się tu największy port morski w kraju oraz największe duńskie lotniskoKasturp. Kopenhaga posiada bezpośrednie połączenie ze Szwecją poprzez most Oresund.

Podział administracyjny

Kopenhaga jest jedną z gmin Regionu Stołecznego. Miasto jest oficjalnie podzielone na 10 dzielnic: Indre By,  Østerbro, Nørrebro,  Vesterbro/Kongens Enghave, Valby, Vanløse, Brønshøj-Husum, Bispebjerg, Amager Øst, Amager Vest. Najbardziej znaną częścią Kopenhagi jest Christiania – dzielnica posiadająca status niezależnej społeczności.

Transport miejski

Kopenhaga posiada znakomicie zorganizowany transport publiczny. Po mieście można poruszać się metrem, autobusami tradycyjnymi i wodnymi oraz pociągami. Na wszystkie środki komunikacji obowiązuje jeden bilet. Miasto jest podzielone na 9 stref, a cena biletu zależy od liczby przejeżdżanych stref. Czas ważności biletu zależy od liczby stref i wynosi: 2-3 strefy – 1 h, 4 – 6 stref 1,5 h, 7-9 stref – 2 godziny. Dostępne są pojedyncze bilety oraz pakiety po 10 biletów, bilety całodobowe, 3-dniowe i tygodniowe. Dla turysty znakomitym rozwiązaniem jest Karta Kopenhaska. Pozwala ona na przemieszczanie się wszystkimi miejskimi środkami transportu oraz oferuje darmowy wstęp do niektórych zabytków (np. Ogrody Tivoli) i zniżki na wstępy do zabytków, muzeów i atrakcji. Można ją nabyć w biurach turystycznych, punktach informacyjnych, hotelach, hostelach, schroniskach oraz przez Internet na www.visitcopenhagen.com.

Kopenhaskie metro jest uznawane za najlepsze w Europie. Funkcjonuje właściwie bez zarzutu. Posiada jedną linię z odgałęzieniem na lotnisko. Składy są w pełni zautomatyzowane, ale obsługa chodzi po wagonach sprawdzając bilety, udzielając informacji i ewentualnej pomocy. Metro kursuje w godzinach 05.30 – 01.00 co kilka minut.

Autobusem można dotrzeć w niemal każdy zakątek miasta. Na każdym przystanku znajduje się rozkład jazdy i mapka z zaznaczonymi strefami miasta. Strefa, w której znajduje się przystanek jest zawsze zaznaczona na kolor czerwony. Do autobusu wsiadamy zawsze przednimi drzwiami. Wewnątrz znajdują się wyświetlacze z informacją o następnym przystanku. Należy pamiętać o naciśnięciu przycisku „stop”, ponieważ jeżeli kierowca nie zobaczy nikogo oczekującego na przystanku pojedzie dalej bez zatrzymania. Autobusy kursują od 05.30 do 01.00 w nocy co kilka minut, a  autobusy nocne co 30 minut.

Sieć połączeń autobusowych uzupełniają autobusy wodne, które są również jedną z atrakcji turystycznych Kopenhagi.

Po Kopenhadze kursuje również kolejka podmiejska S-tog, łącząca przedmieścia z centrum Kopenhagi.  Można nią podróżować od 05.30 do 03.00.

Samochodem po Kopenhadze

Parkowanie w centrum Kopenhagi jest płatne. Istnieją 3 strefy parkowania: czerwona, zielona i niebieska. Najdroższa jest strefa czerwona, najtańsza niebieska. Cena za postój zależy od pory dnia. Płaci się również za postój w nocy. Parkowanie jest darmowe tylko w niedziele i święta. Bilet parkingowy jest ważny w strefie, w której został kupiony i w strefach tańszych. W godz. 23.00 – 08.00 od poniedziałku do piątku wszystkie bilety są ważne we wszystkich strefach.

Dworce kolejowe i autobusowe

Centralny Dworzec Kolejowy znajduje się przy Banegårdspladsen. Jest to największy dworzec kolejowy nie tylko w Kopenhadze, ale i w całej Danii. Odchodzą stąd pociągi  krajowe i międzynarodowe. Dania, z racji swojego położenia, posiada bezpośrednie połączenia kolejowe tylko z Niemcami i Szwecją.

Terminal autobusowy znajduje się tuż za dworcem kolejowym, przy Ingerslevsgade zatrzymują się tu autobusy obsługujące trasy krajowe i międzynarodowe.

Do obu dworców można bez problemu dotrzeć komunikacją miejską.

Zabytki i atrakcje

Do najważniejszych zabytków Kopenhagi należą pałace królewskie Amalienborg i Rosenborg, katedra Roskilde, cytadela Kastellet, Muzeum Narodowe, Muzeum Rekordów Guinnesa. W Kopenhadze znajduje się kilka parków rozrywki, z których najsłynniejszym są Ogrody Tivoli. W stolicy Danii znajduje się także browar Carlsberg. Najbardziej znaną częścią Kopenhagi jest Christiania – legendarna dzielnica zwana Wolnym Miastem Christiania.

Wyznaczanie trasy