Praca i zarobki w Kopenhadze
Formalności
Podjęcie pracy w Kopenhadze nie wymaga specjalnego pozwolenia, jednak w wypadku pobytu dłuższego niż 6 miesięcy należy się oficjalnie zarejestrować na terenie kraju. Następnie na tej podstawie składa się wniosek do gminnego biura obsługi obywateli ((Borgerservice) o nadanie numeru identyfikacji podatkowej CPR. Jest to tak zwana karta podatkowa, która z kolei umożliwia uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego.
Gdzie szukać pracy?
Kopenhaga jest stolicą Danii, miastem zamieszkiwanym przez ponad milion mieszkańców. Metropolia posiada doskonale rozwiniętą sieć hoteli, lokali gastronomicznych i parków rozrywki, które nieustannie generują nowe miejsca pracy. Szczególnie w okresie letnim można liczyć na podjęcie pracy sezonowej, np. przy sprzedaży wody mineralnej i naleśników na Strøget. Oprócz stawki godzinowej dostaje się w tym wypadku prowizję od każdej sprzedanej butelki napoju.
W Kopenhadze na zatrudnienie mogą liczyć również specjaliści IT, inżynierowie budowlani i lekarze. W tym wypadku wymaga się oczywiście odpowiednich kwalifikacji i znajomości języka duńskiego (choć jeśli chodzi o informatyków, wystarczy język angielski).
Zarobki
W Danii nie ma ustalonej płacy minimalnej. Jeśli chodzi o prace sezonowe, w branży handlowej zarabia się średnio 50 DKK na godzinę. Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 20 tysięcy koron. Najwięcej zarabia się w transporcie (30 – 40 tysięcy koron), w branży medycznej i IT.
Niezbędne adresy i instytucje
Osoby poszukujące pracy sezonowej powinny odwiedzić stronę www.seasonalwork.dk. W mieście można również korzystać z tak zwanych Job-shops i Job-boxes, czyli stoisk komputerowych z aktualnymi ofertami pracy, znajdujących się w urzędach i na pocztach.
Zatrudnienia w Kopenhadze można również poszukiwać za pośrednictwem Duńskiej Agencji ds. Rynku Pracy oraz EURES-u. Co więcej, informacje o wakatach znajdują się na stronach internetowych takich, jak: studiejobs.dk, www.dk-jobs.dk, www.job-guide.dk, www.copcap.com, www.jobnet.dk czy www.workindenmark.dk.