Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Kopenhadze

Podstawowe informacje
Kopenhaga jest stolicą Królestwa Danii. To malownicze miasto położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia oraz Amager. Obecnie metropolia posiada połączenie ze szwedzkim Malmö za pomocą mostu Øresundsbroen. Oba miasta tworzą wspólnie turystyczno-gospodarczy region Øresund.  

Kopenhagę zamieszkuje obecnie ponad milion ludzi. Jest to miasto portowe, które posiada połączenia promowe ze Szwecją, Norwegią, Niemcami i Wielką Brytanią.

Historia miasta
Miasto Kopenhaga powstało na miejscu wcześniejszego targowiska. Jego założycielem był biskup Roskilde Absalon. Początkowo miasto pełniło funkcję warownego grodu, który zyskał nazwę Kiopmanhafn, czyli „kupiecki port”. Prawa miejskie Kopenhaga otrzymała w 1254. Burzliwym okresem w dziejach stolicy Danii był XIV wiek, kiedy metropolia została kilkukrotnie zniszczona przez flotę z Lubeki.

W XV wieku Kopenhaga stała się siedzibą królewską, co wzmocniło jej pozycję gospodarczą. W 1443 roku zyskała status stolicy Danii, a następnie miejsca koronacji. W XVI stuleciu miasto ostatecznie przeszło z rąk biskupów Roskilde w ręce królewskie. Od tego czasu było systematycznie rozbudowywane, a liczba mieszkańców zaczęła rosnąć w bardzo szybkim tempie. W XVII wieku w czasach wojen duńsko-szwedzkich metropolia przeszła dwukrotne oblężenie przez sąsiada.  Na początku XVIII wieku z kolei zapanowała epidemia dżumy.

W 1728 roku miasto zostało w większości zniszczone na skutek ogromnego pożaru. Najbardziej dotkliwe straty zadała jednak Kopenhadze brytyjska flota w 1807 roku. Dokonała ona bowiem bombardowania metropolii jako sojusznika Napoleona. Doszło wówczas do masakry ludności cywilnej.

W II połowie XIX wieku w mieście pojawiły się latarnie gazowe, kanalizacja, konne tramwaje i telefony, pod koniec stulecia zaś elektryczność. W 1934 roku zaczęła działać podmiejska kolej.

Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne Kopenhagi to wspaniałe zabytkowe budowle, zarówno świeckie jak i sakralne, liczne muzea, parki, ogrody oraz miejsca kultury i rekreacji. Do najsłynniejszych zabytków stolicy Danii należą dwa pałace królewskie – barokowy Amalienborg i letnia rezydencja Rosenborg.

Znajduje się tu również najważniejsza duńska świątynia, czyli pochodząca z XIII wieku Katedra Marii Panny. Jest ona miejscem koronacji duńskich władców. W stolicy mieści się też Wielka Synagoga.

Ważną kopenhaską budowlę stanowi dawny zamek królewski Christiansborg, który obecnie pełni funkcję siedziby duńskiego parlamentu oraz kilku muzeów. Do symboli miasta należą również pomnik Syrenki z baśni Hansa Christiana Andersena autorstwa Edvarda Eriksena oraz Okrągła Wieża przy kościele Świętej Trójcy.

Kopenhaga kojarzy się także z wielkim kompleksem rekreacyjnym, czyli Ogrodami Tivoli. Znajdują się tu liczne restauracje, kawiarnie, aula koncertowa, górskie kolejki i najwyższa karuzela świata (wysoka na 80 metrów). Jedną z atrakcji stanowią spektakle pantomimy, baletu oraz występy tańca nowoczesnego.

Popularne miasta: