Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Islandii

Informacje ogólne i położenie

Islandia to kraj w Europie Północnej, położony na wyspie o tej samej nazwie oraz wielu mniejszych wysepkach, na Oceanie Atlantyckim, od północy otoczony Morzem Grenlandzkim. Państwo zamieszkiwane przez około 320 tysięcy ludzi, podzielone na 24 niezależne miasta, 23 regiony i 104 gminy. Stolicą jest Reykjavik. Obowiązującą walutą jest korona islandzka, językiem urzędowym – islandzki, a dominującą religią – luteranizm. Główne gałęzie gospodarki to rolnictwo, rybołówstwo, przemysł i usługi (z dużym udziałem turystyki).

Podróż samochodem

Na Islandii honorowane jest polskie prawo jazdy. Podstawowe przepisy drogowe to ograniczenia prędkości – w terenie zabudowanym do 50 km/h, poza nim, w zależności od nawierzchni (żwirowa lub bitumiczna), 80 lub 90 km/h, dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie – 0,5 promila. Światła mijania muszą być włączone przez całą dobę. Brak przepisów dotyczących opon zimowych.

Najważniejsza trasa w kraju to Droga 1, która otacza całą wyspę i pozwala na zwiedzenie wielu islandzkich miast. Nie ma autostrad, wszystkie drogi są bezpłatne w użytkowaniu. Działają wypożyczalnie samochodów, głównie znanych międzynarodowych firm. Litr benzyny to wydatek 240-250 koron.

Podróż autobusem

Podróżowanie po kraju autobusem może być uciążliwe, ze względu na fakt, że to mało rozwinięta gałąź transportu. Największy przewoźnik to Reykjavik Excursions, który oferuje połączenia międzymiastowe. W ten sposób trudno dotrzeć do mniejszych miejscowości i atrakcji oddalonych od centrów dużych miast.

Zdecydowana większość kursów prowadzi finalnie do międzynarodowego lotniska Keflavik, położonego 50 kilometrów od stolicy. Wyodrębniona linia Reykjavik-Keflavik nazywa się Flybus. Przejazd w jedną stronę kosztuje 1900-2000 koron.

Podróż pociągiem

Na Islandii nie funkcjonuje transport kolejowy.

Podróż samolotem

Największe krajowe lotnisko znajduje się w granicach stolicy państwa, Reykjaviku. Obsługuje loty lokalne, głównie oferowane przez Air Iceland. Największy międzynarodowy port lotniczy to Keflavik, położony ok. 50 kilometrów od stolicy. Rocznie obsługuje ok. 1,8 mln pasażerów. Docierają tu m.in. samoloty z Polski linii Iceland Express (Warszawa, Kraków) oraz WOW air (Warszawa). Podróż z Polski to wydatek 1000-1500 zł w jedną stronę. Połączenia wewnątrz Islandii są drogie (bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest autobus).

Inne środki transportu

Po Reykjaviku poruszać można się 28 liniami autobusowymi obsługiwanymi przez Reykjavik Bus Service. Bilet jednorazowy to koszt 280-300 koron. Między wyspami podróżować można promami (docierają tylko na największe z nich). Miejskie taksówki są zazwyczaj bardzo drogie.

Atrakcje turystyczne

Islandia zachwyca niezwykłą przyrodą. Największe atrakcje to zdecydowanie wyprawy morskie w celu obserwowania wielorybów, marsze poza koło podbiegunowe, wycieczki na lodowce, oglądanie gejzerów i wodospadów. Odwiedzając ten kraj nie można zapomnieć o popularnych basenach z naturalnie gorącą wodą. W Reykjaviku warto zobaczyć stare miasto, skansen z zabytkowymi zabudowaniami miejskimi czy niezwykły kościół Hallgrimskirkja z ponad 70-metrową wieżą (z punktem widokowym). To chłodny, ale bardzo malowniczy kraj.

Wyznaczanie trasy