Islandia - kultura i religia
Kultura
Islandia to kraj Europy północnej, z fascynującą kulturą celtyckich legend, sag wikingów i średniowiecznych zabytków. Państwo to tworzyły ludy przybyłe ze Skandynawii, Irlandii i Szkocji. Od XVI aż do XIX wieku Islandia była kolonią duńską, co również miało znaczący wpływ na jej kulturę, obyczajowość i religię.
Islandia słynie ze wspaniałej literatury i wysokich wskaźników czytelnictwa. Jej znakiem wywoławczym są romantyczne opowieści o walecznych wikingach oraz ludowe mitologie nordyckie. Ponadto jest to kraj słynący z malarstwa Jona Stefanssona czy Einara Hakonarsona.
Szczególną dumą Islandii jest muzyka. Warto wiedzieć, że na ponad 300 tysięcy mieszkańców całego kraju przypada aż 12 tysięcy uczniów szkół muzycznych i 3 tysiące chórzystów. Aż 80% młodzieży potrafi grać na instrumentach muzycznych. Muzycy współcześni czerpią inspirację z ludowego folkloru – na przykład Björk, Sugur Ros, GusGus czy Emiliany Torrini.
Islandczycy są raczej ludźmi o wyważonym i spokojnym temperamencie. Słyną z zamiłowania do sztuki, kina i literatury. Ponadto do częstych rozrywek należy tu gra w szachy.
Religia
Ponad 80 % Islandczyków to luteranie. Religia ta przywędrowała na teren kraju wraz z Duńczykami w XVI wieku i stała się wyznaniem dominującym. Oprócz luteranizmu występują tu inne religie: katolicyzm, Wolny Kościół Reykjaviku, Wolny Kościół Hafnarfjörður oraz pantekostalizm (zielonoświątkowcy). Około 8% mieszkańców to ateiści.