Przewodnik po Islandii
Położenie
Islandia (czyli „kraj lodu”) jest państwem wyspiarskim, zlokalizowanym w północnej części Oceanu Atlantyckiego, w Europie północnej. Na kraj ten składa się duża wyspa Islandia oraz szereg mniejszych wysepek. Są to między innymi: Vestmannaeyjar, Vigur, Alsey, Bjarnarey, Brakarey, Eldey, Grimsey, Kobeinsey.
Ukształtowanie powierzchni Islandii to przede wszystkim stożki wulkaniczne, wyżyny, fiordy oraz lodowce. Państwo to słynie z licznych gorących źródeł, które zapewniają mieszkańcom energię wykorzystywaną między innymi w celach grzewczych.
Jeśli chodzi o podział administracyjny, Islandia dzieli się na 23 regiony (tak zwane „syslur”) oraz 14 miast niezależnych. Stolicą kraju jest Reykjavik, miasto, w którym mieszka blisko 120 tysięcy ludzi. Oficjalny język tego państwa to islandzki.
Ludność
Islandia jest krajem niezwykle słabo zaludnionym. Liczba ludności Islandii wynosi około 320 tysięcy mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia to 3 osoby na kilometr kwadratowy. Kraj ten jest jednolity pod względem etnicznym, prawie 85 % ludności to bowiem Islandczycy. Mniejszość polska stanowi natomiast w tym państwie około 2,8%.
Miasta Islandii
Największym miastem Islandii jest stolica kraju, czyli Reykjavik (w języku islandzkim: „dymiąca zatoka”), położony w południowo-zachodniej części kraju, nad Zatoką Faxa. Pozostałe duże miasta to: Kopavogur (również w rejonie Zatoki Faxa), Hafnarfjörður, Akureyri, Keflavik, Garðabær, Mosfellsbaer, Akranes, Selfoss, Seltjarnarnes oraz Heimaey.
Transport
Z Polski do Islandii można dostać się samolotem. Całkowity czas podróży z Warszawy do Reykjaviku z przesiadką w Kopenhadze trwa od około 5 do 8 godzin. Do Islandii można również polecieć z Krakowa z przesiadką we Frankfurcie, z Gdańska, z Rzeszowa, z Katowic, z Poznania, z Bydgoszczy, ze Szczecina, z Łodzi, z Wrocławia. Ceny przelotów wahają się od 650 do kilku tysięcy złotych.
Większość lotów międzynarodowych obsługuje lotnisko w Keflaviku, znajdujące się na południowy zachód od stolicy kraju. 21 przelotów międzynarodowych realizuje również lotnisko w Reykjaviku (Reykjavik Domestic Airport). Jeśli chodzi o infrastrukturę transportu lotniczego, w Islandii znajduje się 39 lotnisk, z czego oprócz już wymienionych do większych należą również: Egilsstadir Airport, Isafjordur Airport oraz Akureyi Airport.
W Islandii nie istnieje praktycznie transport kolejowy. Dobrze rozwinięta jest natomiast sieć dróg i autostrad, po których mieszkańcy i turyści poruszają się głównie samochodami. Nieco gorzej wygląda kwestia połączeń komunikacyjnych międzymiastowych. Autobusy kursują tu niezbyt często, najbardziej uczęszczaną trasą jest natomiast Keflavik – Reykjavik, którą można przebyć autokarem linii „Reykjavik Excursions”.
Ważnym środkiem lokomocji w Islandii jest również żegluga przybrzeżna. Największy port morski znajduje się w Reykjaviku. Do Islandii można podróżować promem z Danii lub z Norwegii z dwudniowym przystankiem na Wyspach Owczych.
Turystyka
Atrakcje turystyczne Islandii to przede wszystkim niepowtarzalny krajobraz. Jest to kraina gejzerów (np. Geisir), wodospadów (Dettifoss, Gullfoss, Godafoss), lodowców (np. trzy lodowce: Eyjafjallajokull, Myrdalsjokull, Tindfjallajokull otaczające dolinę lasów Thora), gór i lagun (Jokulsarlon – laguna lodowcowa, Błękitna Laguna między Keflavikiem a Reykjavikiem).
Jeśli chodzi o zabytki i miejsca kultury, najwięcej w tym zakresie oferuje Reykjavik, gdzie znajdują się Teatr Narodowy, Muzeum Narodowe, uniwersytet oraz siedziba parlamentu.