Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia islandzka

Kuchnia islandzka jest bardzo specyficzna. Jej oryginalność wynika z wyspiarskiego usytuowania kraju i dość surowego klimatu. Kulinarną bazę stanowią tu przede wszystkim ryby i owoce morza, ponadto zaś sery, jagnięcina i baranina. Tradycyjne potrawy islandzkie nie są wyszukane, ale urzekają głębią smaku i aromatu.

Islandzkie przysmaki
W porze śniadania na islandzkim stole pojawia się skyr, czyli miękki biały ser o konsystencji jogurtu. Ponadto zaś podaje się żytnie naleśniki ze zsiadłym mlekiem i żytni chleb, bardzo ciemny i nieco słodkawy.

Jedne z najbardziej oryginalnych przysmaków w Islandii to hakarl i selshreifar. Ten pierwszy to specyficznie przyrządzone mięso rekina – poddane fermentacji, a następnie wędzeniu i suszeniu. Z kolei drugą potrawą są kwaszone płetwy foki.

Z ryb największą popularnością w kraju cieszą się pstrągi, dorsze, łososie, łupacze, śledzie, płastugi i halibuty. Najczęściej przyrządzane owoce morza to natomiast langustynki i krewetki. W roli przypraw często używa się alg morskich.

Dania mięsne
Dania mięsne, które można spotkać w Islandii, są wyjątkowo specyficzne. O ile wędzona i gotowana jagnięcina podawana z grochem i sosami nie budzi zdziwienia turystów, o tyle na przykład svið, czyli gotowane głowy owcze i baranie mogą wydawać się niecodzienne. Inną oryginalną potrawą jest lifrarpylsa, a więc pudding z owczej wątroby, mąki żytniej i płatków owsianych.

Wśród tradycyjnych islandzkich dań wymienia się również mięso ptaków takich, jak pardwy, nurzyki i maskonury. Przy okazji smakołyków Islandii nie sposób także nie wspomnieć o wysokoprocentowej wódce zwanej svarta daudi, czyli „czarna śmierć”.

Popularne miasta: