Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Islandia - podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Islandia dzieli się na okręgi historyczne i miasta oraz gminy. W obrębie pierwszego podziału wyróżnia się 23 okręgi zwane „sysla” oraz 24 miasta niezależne. Działa tu 26 magistratów zarządzających najważniejszymi sprawami administracyjnymi. Bardziej szczegółowy podział kraju obejmuje z kolei 104 gminy (czyli „hreppar”). 

Regiony turystyczne - Islandia zachodnia
Pod względem atrakcji turystycznych Islandia wyraźnie dzieli się na region zachodni i wschodni. Zdecydowanie bardziej uczęszczana jest część zachodnia ze stolicą kraju – Reykjavikiem. Znajduje się w nim ponad 30 muzeów, w tym Muzeum Narodowe, liczne kluby, kawiarnie i restauracje. Ponadto zaś można tu znaleźć kąpieliska geotermalne.

W rejonie Reykjaviku i Keflaviku leży słynna Błękitna Laguna. Jest to przepiękne termalne uzdrowisko, zachwycające wspaniałym krajobrazem, oczkami wodnymi i wodospadami.

Islandia południowo-zachodnia należy do najbardziej urzekających zakątków kraju. Znajduje się tu tak zwany Złoty Krąg, czyli trasa turystyczna licząca 200 km, w obrębie której wyróżnia się Park Narodowy Thingvellir, Geysir oraz Gullfoss. W parku leży jezioro, a także wspaniały wąwóz Almannagja i wodospad rzeki Oxara. Geysir to obszar gorących źródeł wyrzucających wodę nawet na wysokość 35 metrów. Gullfoss jest natomiast malowniczym wodospadem

Zachodnia część Islandii oferuje krajobraz typowo lodowcowy. Zachwycają tu półwyspy Snajfellsnes oraz Zachodnie Fiordy. Można podziwiać wspaniałe góry, jaskinie polodowcowe, wodospady i zastygłą lawę.

Islandia północno-zachodnia obejmuje trzy skaliste półwyspy. Turyści zwiedzają tu osady rybackie, zachwycają się górskimi potokami lub w zimie uprawiają narciarstwo.

Islandia Wschodnia
Najciekawszym regionem Islandii Wschodniej jest jej część północna z pięknym jeziorem Myvatn. Można tu podziwiać charakterystyczne gejzery i pola lawowe z iście księżycowym krajobrazem. W wiosce Husavik turyści mają okazję obserwować wieloryby. W tej okolicy usytuowany jest również Park Narodowy Jokulsargljufur.

Środkowa partia Islandii Wschodniej zachwyca wspaniałymi lasami oraz jeziorem. Natomiast w części południowo-wschodniej znajduje się największy lodowiec świata – Vatnajokull. Atrakcją tego rejonu jest również Park Narodowy Skaftafell.

Interior
Interior to bezludna część Islandii przypominająca skalną pustynię. Nie ma tu żadnej bazy turystycznej – hoteli, sklepów i domów. Turyści czasami jednak wyprawiają się w ten rejon, aby mieć okazję obcować z prawdziwie dziką naturą.

Zabytki
Zabytki islandzkie można znaleźć przede wszystkim w Reykjaviku. Na uwagę zasługuje na przykład Plac Austurvollur, gmach parlamentu Althing, kościół luterański Hallgrimskirkja, katedra Domkirkjan, postmodernistyczny Ratusz czy Instytut Arniego Magnussona z manuskryptami sag.

Wycieczki i wczasy
Islandię można z powodzeniem zwiedzać we własnym zakresie lub wybrać opcję zorganizowaną przez biuro podróży. Ponad 60% turystów wybiera pierwszą możliwość. Do Islandii można się dostać drogą lotniczą lub morską. Cena biletu z Warszawy na lotnisko w Reykjaviku waha się od 650 do kilku tysięcy złotych. Na miejscu można skorzystać z pomocy sprawdzonych touroperatorów, jak Icelander Tours, Reykjavik Excursions, Vestfjardaleid Travel, Icelandic Farm Holidays. Pięciodniowa zorganizowana wycieczka z biurem podróży to koszt około 5 – 6 tysięcy złotych.
 

Popularne miasta: