Praca i zarobki na Islandii
Niezbędne formalności
Jeśli ktoś ma zamiar podjąć pracę w Islandii, musi posiadać przy sobie ważny paszport, a także środki finansowe na utrzymanie. Ponadto powinien wystąpić do Narodowego Rejestru Islandii o nadanie specjalnego numeru personalnego (kennitala). Nie wymaga się natomiast posiadania pozwolenia na pracę.
Prawo pracy
Średni czas pracy w Islandii to 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo. Zawiera się umowy o pracę na czas próbny (od 1 do 6 miesięcy), czas określony i czas nieokreślony. Urlop wypoczynkowy to minimum 24 dni (2 za każdy miesiąc pracy). Wynagrodzenie wypłaca się w systemie miesięcznym lub tygodniowym.
Na Islandii prężnie działają związki zawodowe, które refundują część kosztów związanych z nauką i rekreacją. Zarobki utrzymują się na wysokim poziomie, co sprawia, że kraj ten wydaje się atrakcyjnym miejscem na podjęcie pracy. Kryzys 2008 roku poważnie dotknął Islandię, jednak obecnie gospodarka państwa wraca do normy.
Gdzie szukać zatrudnienia?
Pracę w Islandii najłatwiej znaleźć w takich sektorach, jak rybołówstwo, turystyka, rolnictwo oraz służba zdrowia. Polacy mogą również liczyć na pracę w budownictwie (zwłaszcza jeśli nie znają języka i nie posiadają wysokich kwalifikacji). Po wielkim kryzysie nasi rodacy stanowią jednak najliczniejszą grupę bezrobotnych (aż 37% wśród cudzoziemców).
Najłatwiej o zatrudnienie w Reykjaviku, stolicy Islandii ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną (duża baza hoteli, restauracji i pubów). Nie trzeba koniecznie znać języka islandzkiego, ponieważ większość obywateli posługuje się również językiem angielskim. W poszukiwaniu pracy warto skorzystać z pomocy lokalnych agencji pośrednictwa. Największą bazą ogłoszeń dysponuje sieć EURES obsługiwana w języku angielskim - www.vinnumalastofnun.is/eures. Z kolei adresy agencji znajdują się na stronie Dyrekcji Pracy - www.vinnumalastofnun.is.
Zarobki
Jeśli chodzi o zarobki, w przetwórniach ryb, wykonując pracę fizyczną można liczyć na około 150 tysięcy koron miesięcznie. Nieco lepiej jest w branży związanej z turystyką, szczególnie w gastronomii i hotelarstwie. Kelner zarabia średnio 200 tysięcy koron, kucharz około 300 tysięcy koron. W supermarketach typu Bonus zarobki to około 125 tysięcy koron.
Na najlepsze zarobki mogą liczyć polskie pielęgniarki i lekarze. Z kolei specjaliści przemysłu ciężkiego zarabiają około 400 000 ISK.