Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Islandia – pogoda i klimat

Klimat
W północnej części Islandii ze względu na bliskość bieguna północnego panuje klimat subpolarny. Południowa część kraju charakteryzuje się natomiast klimatem umiarkowanym chłodnym. Od północy wpływa na wyspę zimny Prąd Grenlandzki, od południa zaś napływa ciepły prąd zatokowy Golfsztrom.

Dla Islandii typowe są krótkie, chłodne lata oraz długie, łagodne zimy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -5o Celsjusza do 0 stopni. Z kolei letnie temperatury mieszczą się w przedziale od 9 do 12 stopni. Średnia roczna wielkość opadów sięga od 500 do 2000 mm. Co więcej, w okresie letnim dzień trwa bardzo długo (noc jedynie 4 – 5 godzin), natomiast w zimie proporcje te są odwrotne.

Pogoda
Pogoda w Islandii jest bardzo zmienna. W ciągu dnia występują na przemian słońce, deszcz i typowy dla tej części Europy wiatr. Nawet latem trzeba być tu przygotowanym na nagłe oziębienia i mieć przy sobie ciepłą odzież. Aktualną pogodę Islandii można sprawdzić poniżej.

 
Popularne miasta: