Mapa Indonezji
Informacje ogólne i położenie
Indonezja to wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii. Składa się z ponad 17,5 tys. wysp, z których około jedna trzecia pozostaje bezludna. Leżą w Archipelagu Malajskim, otoczone są przez Ocean Indyjski i Spokojny. Indonezja graniczy z Papuą-Nową Gwineą na wyspie Nowa Gwinea, Malezją na Borneo i Timorem Wschodnim na Timorze.
Najważniejsze wyspy kraju to Sumatra, Jawa, Borneo, Celebes, Nowa Gwinea. Indonezja podzielona jest na 34 prowincje, a wśród nich są 3 okręgi specjalne – Aceh, Dżakarta i Yogykarta. Stolicą jest Dżakarta. Państwo zamieszkiwane jest przez ok. 237,5 mln osób, z których większość wyznaje islam. Obowiązującą walutą jest rupia indonezyjska.
Podróż samochodem lub skuterem
Drogi w dużych miastach nie są reprezentatywne. Znajdują się w o wiele lepszym stanie, niż trasy oddalone od aglomeracji. Choć i po nich trudno się poruszać, biorąc pod uwagę, że są ogromnie zatłoczone przez wszystkie możliwe środki transportu. W kraju obowiązuje ruch lewostronny. Wypożyczalni samochodów jest sporo.
W większych miejscowościach zdecydowanie lepiej postawić na motor lub skuter, z których wypożyczeniem także nie ma żadnego problemu. Cena za dzień to równowartość 20-30 zł. Rozwiązanie to wymaga jednak pewnej odwagi, by odnaleźć się na tamtejszych drogach.
Podróż samolotem
Największe lotniska w kraju znajdują się w takich miastach jak: Dżakarta, Surabaja, Denpasar czy Makasar. W Indonezji działa wielu lokalnych przewoźników, choćby największa linia lotnicza Garuda Indonesia, czy mniejsze – Lion Air, Sriwijaya Air czy Merpati Nusantara Airlines. Oferują one wiele lokalnych połączeń między miastami i największymi wyspami. Warto sprawdzać promocje, bo często bilety kosztują niemal tyle samo, co za przejazd autokarem.
Podróż autobusem lub busem
Ten środek transportu rozpowszechniony jest przede wszystkim na trasach między miastami. Na rynku działa wielu przewoźników, którzy oferują nie tylko różne ceny, ale także standard podróży. Na dłuższych trasach bywają autokary nowoczesne, z rozkładanymi fotelami i posiłkami serwowanymi w czasie jazdy, na krótkich, między małymi miejscowościami, to raczej wysłużone pojazdy.
Popularne są także prywatne busy, które sprawdzają się przede wszystkim na krótkich trasach (na których często jest to jedyny środek transportu). Mają mniej więcej stałe trasy i ceny. Aby zatrzymać bus, wystarczy przystanąć przy drodze i machnąć ręką.
Inne środki transportu
W państwie o charakterze wyspiarskim duże znaczenie mają promy. Na krótszych trasach i na największe wyspy kursują przez cały dzień, więc nawet nie trzeba sprawdzać ich rozkładu. Dalsze kursy odbywają się rzadziej, więc w tym przypadku jest to wskazane. Ceny są zazwyczaj umiarkowane, choć czasami kształtują się na podobnym poziomie, co połączenia lotnicze.
Pociągi kursują na wyspach Jawa i Sumatra, choć są to pojedyncze trasy. Bardziej jako atrakcja turystyczna z pięknymi widokami, niż środek transportu z punktu A do B. Bilety w klasie ekonomicznej to równowartość kilkunastu złotych.
W podobny sposób należy potraktować riksze, które są raczej najwolniejszą formą zwiedzania miasta i czasami dość drogą. Do dyspozycji jest także wiele wypożyczalni rowerów. Wynajem pojazdu jest bardzo tani.
Atrakcje turystyczne
Indonezja to duży kraj położony na tysiącach wysp, a każda z nich ma wiele do zaoferowania turystom. Warto wspomnieć o Komodo, na której spotkać można największą jaszczurkę świata, czyli warana z Komodo. To także doskonałe miejsce dla amatorów nurkowania.
Na wyspie Jawa znajduje się jedna z największych atrakcji regionu, czyli świątynia buddyjska Borobudur, która powstała w VIII wieku. Z kolei wyspa Bali słynie z bogatego folkloru, oryginalnej architektury i sztuki.
Sporą ciekawostką może być wyprawa w region Tana Toraja, położonym na wyspie Sulawesi. Tamtejsza ludność organizuje kilkudniowe, malownicze uroczystości pogrzebowe. Ludzkie szczątki spoczywają w grotach skalnych, jaskiniach, a nawet pniach drzew.
Mapy
-
Mapy