Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Indonezji

Podstawowe informacje
Indonezja to kraj położony w Azji południowo-wschodniej i częściowo w Oceanii. Dokładnie jest on zlokalizowany w obrębie Archipelagu Malajskiego, oblewanego przez wody Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. W skład Indonezji wchodzą duże wyspy takie, jak Sumatra, Jawa, Borneo, Celebes i Nowa Gwinea oraz wiele mniejszych wysepek (w sumie 17 500). Kraj graniczy Papuą-Nową Gwineą, Malezją i Timorem Wschodnim.

Indonezja pod względem ustroju politycznego stanowi republikę, na czele której stoi prezydent, a językiem urzędowym jest indonezyjski.

Ludność
Populacja mieszkańców Indonezji liczy aż 237 600 000 ludzi. Ponad 40% ludności stanowią Jawajczycy, 15% Sundajczycy, 3% Madurowie, a pozostałe nacje to Minangkabau, Betawi, Bugijczycy, Banten, Banjar i inne.

Największe miasta
Stolicą i największym miastem Indonezji jest Dżakarta, zamieszkiwana przez ponad 8,5 milionów ludzi. Inne duże metropolie o liczbie mieszkańców powyżej 2 milionów to Surabaja, Bandung, Bekasi, Medan. Ponad milionową populację posiadają również Tangerang, Depok, Semarang, Palembang i Makasar.

Transport
Transport pomiędzy wyspami Indonezji obejmuje przede wszystkim połączenia promowe (prywatnych firm lub państwowego przewoźnika Pelni), a także lotnicze, obsługiwane przez lokalnych przewoźników. W obrębie poszczególnych wysp można się poruszać autobusami oraz minibusami lub samochodem. Drogi nie zawsze są jednak w dobrym stanie, a ponadto często bardzo zatłoczone. Na Jawie i Sumatrze funkcjonują także linie kolejowe, w Dżakarcie zaś działa metro.

Indonezja posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę lotniczą, na którą składa się ponad 650 portów lotniczych. Najważniejsze z nich to lotniska w Dżakarcie i w Denpasar na wyspie Bali. Narodowym przewoźnikiem są linie Garuda.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Indonezji najłatwiej dotrzeć drogą lotniczą, nie ma jednak bezpośrednich połączeń. Loty często odbywają się z przesiadkami w Bangkoku i w Singapurze lub w Berlinie i Abu Zabi (linie airberlin i Eithad). Przelot kosztuje ponad 2000 zł. Ponadto istnieje możliwość rejsu statkiem z Singapuru do Surabayi lub do Dżakarty.

Atrakcje turystyczne
Indonezja ma do zaoferowania wiele interesujących atrakcji, zarówno przyrodniczych, jak i kulturalnych i rozrywkowych. Turystycznym centrum jest stolica kraju, Dżakarta na wyspie Jawa. Ta nowoczesna metropolia tętni życiem nocnym, ale także posiada wiele zabytków, jak np. buddyjskie świątynie i sułtańskie pałace. Tropikalną roślinność i malownicze krajobrazy odnajdziemy na wyspie Sumatra. Na Bali można zaś wypoczywać w licznych kurortach turystycznych i wygrzewać się na słonecznych plażach.

Popularne miasta: