Indonezja – regiony turystyczne, podział administracyjny
Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Indonezja dzieli się na 34 prowincje, z których trzy stanowią okręgi specjalne: Aceh, Dżakarta i Yogyakarta. Mniejszymi jednostkami administracyjnymi są dystrykty i okręgi miejskie.
Regiony turystyczne
Ruch turystyczny w Indonezji koncentruje się wokół kilku głównych regionów; są to: wyspy Jawa, Celebes, Sumatra, Bali, Lombok oraz Wschodnia Indonezja. Jawa posiada krajobraz wulkaniczny, a co więcej są to wulkany czynne. Wyróżnia się tu takie turystyczne centra, jak rejon zachodni z Dżakartą, rejon środkowy i wschodni. W środkowej części Jawy mieści się wiele buddyjskich i hinduistycznych świątyń oraz sułtańskich pałaców. Wschodnia Jawa to natomiast obszar atrakcyjnych nadmorskich kurortów.
Jednym z najbardziej popularnych regionów turystycznych jest oczywiście wyspa Bali. Znajdziemy tu wspaniałe wybrzeża, wulkany, pola ryżowe i lasy palmowe. Stolicą wyspy jest miasto Denpasar. Wyspa Celebes słynie z kolei z malowniczych gór i jezior oraz pięknych orchidei i egzotycznych motyli. Ciekawostką jest fakt, że możemy tu obejrzeć oryginalne wyścigi wołów.
Sumatra to wyspa wspaniałych lasów równikowych i dzikich zwierząt: nosorożców, słoni, lampartów, małp czy tygrysów. Główną atrakcją tego regionu jest zatem egzotyczne safari.
Wschodnia Indonezja obejmuje Archipelag Moluków, Archipelag Nusa Tengarra oraz Irian Zachodni. Jednym z ciekawszych miejsc tego regionu jest wyspa Komodo, leżąca pomiędzy wyspami Sumbawa i Flores. Mieści się tu duży park narodowy Indonezji, na wyspie występuje też największa jaszczurka na świecie – waran. Tereny Irianu Zachodniego zamieszkują z kolei dzikie plemiona Papuasów.