Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia indonezyjska

Kuchnia indonezyjska ma charakter azjatycki: przeplatają się w niej wpływy smaków Chin, Indii, a także inspiracje potrawami arabskimi. Główną bazę kulinariów Indonezji stanowią ryż, ryby i owoce morza. Ponadto na wyspach indonezyjskich jada się mięso z dodatkiem aromatycznych przypraw i owoców takich, jak banany i mango. Popularnym składnikiem kuchni indonezyjskiej jest również tempeh uzyskiwany z soi oraz mleko kokosowe.

Dania główne
Dania główne najczęściej zawierają gotowany lub smażony ryż. Przykładem jest nasi goreng, czyli potrawa składająca się ze smażonego ryżu z dodatkiem cebuli i przypraw. Typowym daniem mięsnym jest natomiast satay – grillowane plastry kurczaka lub jagnięciny podawane na patyczkach bambusowych z ostrym sosem (np. sambal).

Tradycyjna indonezyjska potrawa rybna to otak-otak, a więc klopsy rybne pieczone w liściach bananowca, serwowane z dodatkiem mleka kokosowego.

Desery
Na deser często jada się owoce w cieście lub pandanowe bułeczki i chlebki, a także ciasto kek lapis. Wśród owoców królują banany – drożdżówki z bananem, banany zapiekane, bananowe ciasteczka.

Napoje
W Indonezji pija się dużo aromatycznej kawy i herbaty – kraj ten słynie z ich uprawy. Ponadto bardzo często na stołach pojawia się mleko w różnych smakach, np. słodkie kokosowe oraz napój imbirowo-cynamonowy, przypominający piwo.

Popularne miasta: