Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Gruzji

Informacje ogólne i położenie

Gruzja to państwo w Azji, na Kaukazie Południowym, nad Morzem Czarnym. Graniczy z Rosją, Azerbejdżanem, Armenią i Turcją. Stolicą kraju jest Tbilisi, a językiem urzędowym – gruziński. Zamieszkiwane przez ok. 4,6 mln ludzi. Podział administracyjny obejmuje dwie republiki autonomiczne – Abchazję i Adżarię, miasto wydzielone Tbilisi i 9 regionów podzielonych na 61 prowincji. Obowiązującą walutą jest lari. Większość mieszkańców wyznaje prawosławie.

Podróż samochodem

Dojazd z Polski do Gruzji samochodem możliwy jest przez Ukrainę, dalej promem przez Morze Czarne (rozwiązanie niepewne, kursy nie są stałe) lub przez Ukrainę i Rosję (ze względów politycznych Rosjanie nie są zbyt przychylnie nastawieni do turystów wybierających się do Gruzji).

Należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, mimo specyficznego podejścia do nich rodzimych kierowców (często w ogóle się do nich nie stosują, więc poruszanie się po kraju nie jest do końca bezpieczne). W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h, a poza nim – 90 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,3 promila.

W kraju działają międzynarodowe wypożyczalnie samochodów i to z nich warto skorzystać (przejrzyste zasady, zabezpieczenia prawne i stałe ceny). Drogi w największych miastach (zwłaszcza w Tbilisi) utrzymane są w dobrym stanie. Pozostałe trasy nie są najlepszej jakości.

Podróż pociągiem

Wszystkie połączenia kursują przez Tbilisi, więc podróżując po kraju warto wyruszyć ze stolicy. Kolej nie obejmuje zasięgiem całego kraju, ale tam gdzie funkcjonuje, uznawana jest za dogodny środek transportu. Najpopularniejsze połączenie to trasa Tbilisi-Batumi – podróż trwa ok. 7 godzin i kosztuje 40-50 lari. Większość tras to wydatek 20-30 lari.

Podróż autobusem lub marszrutką

W większości dużych miast znajduje się dworzec, z którego kursują autobusy i marszrutki. Oferują gęstą sieć połączeń do wszystkich regionów kraju. Zatrzymują się na wyznaczonych przystankach, ale wysiąść można praktycznie w każdym wybranym przez nas miejscu. Obsługują podobne trasy i oferują podobne ceny – do 8-10 lari za 100 km.

Podróż samolotem

Międzynarodowe lotniska znajdują się w Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Poti i Mestii. Połączenia między nimi nie są raczej popularne (chyba, że Tbilisi-Mestia), przede wszystkim ze względu na znacznie wyższe ceny, niż w przypadku pociągów i autobusów. Przelot z Warszawy do Tbilisi oferuje LOT – koszt to 1500-1700 zł w dwie strony lub pośredni lot przez Monachium oferowany przez Lufthansę – podobna cena.

Inne środki transportu

W Tbilisi podstawowym środkiem transportu są miejskie autobusy oraz 2 linie metra. W przypadku taksówek należy przed rozpoczęciem kursu ustalić cenę – funkcjonują taksometry, ale nie zawsze są włączone. Bilety komunikacji miejskiej to zazwyczaj koszt 0,3-0,6 lari za przejazd.

Atrakcje turystyczne

W stolicy Gruzji, Tbilisi, podziwiać można m.in. Katedrę Sioni z XI/XII wieku, Bazylikę Anczschati z VI wieku, Wielką Synagogę i wiele innych zabytków sakralnych. Główną arterią miasta jest Aleja Szoty Rustawelego, przy której znajduje się m.in. Gruzińskie Muzeum Narodowe, teatr, opera, galeria malarstwa i filharmonia. Turyści chętnie udają się na Plac Wolności, przy którym stoi ratusz. Gruzja to wspaniała przyroda i piękna architektura, dlatego nie dziwi popularność starożytnego szlaku Gruzińskiej Drogi Wojennej czy malowniczej miejscowości Mccheta. Obcować z naturą można w rejonie góry Kazbek czy w Saguramskim Parku Narodowym.

Wyznaczanie trasy