Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Gruzja – regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym w skład Gruzji wchodzą dwie republiki autonomiczne: Abchazja i Adżaria, 9 regionów administracyjnych oraz miasto Tbilisi. Obecnie Abchazja i obwód Osetia Południowa nie należą faktycznie do Gruzji, ale są okupowane przez Rosję.

Dziewięć gruzińskich regionów administracyjnych to: Dolna Kartlia, Guria, Imeretia, Kachetia, Wewnętrzna Kartlia, Mccheta-Mtianetia, Megrelia-Górna Swanetia, Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia, Samcche-Dżawachetia.

Regiony turystyczne
W Gruzji ruch turystyczny koncentruje się wokół kilku głównych regionów. Pierwszym z nich jest Tbilisi i Mccheta-Mtianetia. W stolicy można podziwiać między innymi bazylikę z VI wieku (Anczischati), liczne muzea czy dziewiętnastowieczny Ogród Botaniczny. Kolejny region to obszar obejmujący takie części kraju, jak Abchazja, Megrelia, Swanetia i Racza-Leczchumi. Największymi atrakcjami są tu katedry Nikorcminda (z XI wieku) i Picunda (z X wieku).

Region Kachetia ma do zaoferowania zwiedzanie średniowiecznych pałaców i monastyrów, a także malownicze miasto Signagi, znane jako miasto zakochanych. W regionie Adżaria i Guria można odwiedzić Park Narodowy Kolcheti oraz Ureki – uzdrowisko słynące z czarnych piasków.

W regionie Samcche-Dżawachetia i Kartlia Dolna znajdują się z kolei wykopaliska sprzed 1,8 miliona lat. Ponadto zobaczymy tu miasto wydrążone w skale – Wardzia. W tym rejonie bije także źródło wody mineralnej Borżomi.
 

Popularne miasta: