Gruzja - kultura i religia
Gruzja to kraj ludzi gościnnych, radosnych i otwartych na innych. Gruzini są narodem o silnych więziach społecznych, umacnianych przez rodzinę i kultywowanie tradycji. Prowadzi się tu bogate życie towarzyskie; sąsiedzi, przyjaciele i krewni często urządzają wspólne biesiady, czyli tak zwane „supry”. Uczcie bardzo często przewodzi osoba w rodzaju wodzireja – tamada, która dba o dobrą zabawę gości. Ważną częścią biesiady są oczywiście często wznoszone toasty, przy czym upijanie się jest w Gruzji w złym tonie.
Ponadto Gruzini są bardzo dumni ze swojego kraju, jego zabytków, kultury i tradycji. Istotny składnik ich narodowej tożsamości stanowi bowiem trudna historia, a przede wszystkim świadomość nieustannego zagrożenia ze strony obcych mocarstw, które przez wieki próbowały podporządkować sobie ten kraj. Ważną część tradycji stanowi zamiłowanie do tańca i śpiewu.
Gruzini są również narodem bardzo religijnym. 88,5 % ludności jest wyznania chrześcijańskiego, z czego ponad 87% stanowią prawosławni i wyznawcy Kościoła Ormiańskiego. 10% populacji stanowią muzułmanie.