Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Gruzji

Podstawowe informacje
Gruzja to państwo na pograniczu Azji i Europy, leżące w obrębie Południowego Kaukazu, nad Morzem Czarnym. Kraj graniczy z Rosją, Azerbejdżanem, Armenią i Turcją. Ukształtowanie powierzchni Gruzji jest górzyste, główne łańcuchy górskie to Wielki Kaukaz na północy oraz Mały Kaukaz na południu. Tereny Abchazji i Osetii Południowej na północy kraju są obecnie regionami autonomicznymi, okupowanymi przez Rosjan.

Ludność
Całkowita liczba ludności Gruzji wynosi niecałe 4,5 miliona mieszkańców. 85% populacji stanowią Gruzini, 7% Azerowie, 6% Ormianie, 2% Abchazowie, 1% Osetyjczycy i 1% Rosjanie.

Największe miasta
Stolicą i największym gruzińskim miastem jest Tbilisi zamieszkiwane przez ponad milion ludzi. Inne ważne miasta to Kutaisi, o populacji ponad 196 tysięcy mieszkańców, pełniące funkcję siedziby Parlamentu oraz Batumi nad Morzem Czarnym (160 tysięcy ludzi), gdzie mieści się Gruziński Sąd Konstytucyjny.

Transport
Gruzja posiada słabo rozwiniętą sieć dróg i autostrad, a w dodatku drogi są w złym stanie i w większości prowadzą przez górskie rejony. Można jednak oczywiście podróżować po kraju własnym lub wynajętym samochodem, a także autobusem. Bardzo popularnym środkiem transportu są minibusy (tzw. marszruty), które kursują pomiędzy miastami, ale też w obrębie poszczególnych miejscowości. W Tbilisi działa metro.

Gruzja posiada również sieć połączeń kolejowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych (do Armenii i Azerbejdżanu). Międzynarodowe lotniska znajdują się natomiast w Tbilisi, Batumi i Kutaisi.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Gruzji najłatwiej dostać się drogą lotniczą. Dostępne są bezpośrednie połączenia oferowane przez LOT (z Warszawy), a także tanie linie Wizzair (z Warszawy i Katowic) do Tbilisi. Inną możliwością jest podróż samochodem przez Węgry, Rumunię i Turcję. Podróżowanie przez Rosję jest niebezpieczne ze względu na zamrożony konflikt zbrojny w rejonie Osetii i Abchazji.  Również przejazd przez Ukrainę ogarniętą wojną jest obecnie niemożliwy.

Turystyka
Gruzja co roku zyskuje na popularności wśród turystów. Jest bowiem państwem o ciekawej tradycji i kulturze, a także interesujących walorach krajobrazowych. Można tu zobaczyć zabytki pochodzące z odległych prehistorycznych czasów, jak np. dawne kurhany, starożytną twierdzę Narikala, fantastyczne miasto skalne Uplisciche czy monumentalną katedrę Sweti Cchoweli. Miłośnicy natury z pewnością będą natomiast podziwiać szczyt Kazbek w obrębie Wielkiego Kaukazu, o wysokości 5047 m. n. p. m.

Popularne miasta: