Mapa Dublina
Informacje ogólne i położenie
Dublin to stolica i największe miasto Irlandii. Położone jest na wschodzie kraju, w prowincji Leinster, nad Morzem Irlandkim i rzeką Liffey, która dzieli miasto na dwie części – Northside i Southside.
Zamieszkiwane jest przez ok. 530 tysięcy ludzi, w tym sporą liczbę Polaków (najwięcej w całej Irlandii). To główny ośrodek przemysłowy, ekonomiczny, administracyjny i kulturalny kraju. Ma także duże znaczenie turystyczne.
Podróż samochodem
W Dublinie, jak w całej Irlandii, obowiązuje ruch lewostronny. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Kierowca musi mieć ukończone 18 lat. Podstawowe przepisy to ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 lub 100 km/h poza nim, 120 km/h na autostradach i dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie – 0,8 promila.
Dużą rolę w ruchu drogowym w obrębie miasta odgrywa autostrada M50, która stanowi obwodnicę Dublina. Przejazd nią jest płatny – 3 euro od samochodu osobowego. Wiele stacji benzynowych w mieście jest czynnych przez całą dobę (to wyjątek w skali kraju).
Parkowanie możliwe jest tylko na wyznaczonych miejscach, w strefach płatnego parkowania. Ruch drogowy w Dublinie wiąże się ze sporymi utrudnieniami – ulice są zatłoczone i często tworzą się korki.
Podróż autobusem
Komunikacja miejska w Dublinie opiera się na transporcie autobusowym. W sumie to ok. 160 linii dziennych i ok. 20 nocnych. Obsługiwane są przez Dublin Bus. Bilet jednorazowy to wydatek 1-2 euro (w zależności od długości trasy), 1-dniowy – 7 euro, 3-dniowy – 15 euro, a miesięczny – 125 euro.
Połączenia międzymiastowe obsługuje przewoźnik Bus Eireann, który kursuje do wszystkich regionów Irlandii. Do dyspozycji turystów są także specjalne autobusy Sightseeing Tours, z których pokładu podziwiać można największe atrakcje Dublina.
Podróż pociągiem
Wzdłuż wybrzeża Zatoki Dublińskiej kursuje kolej podmiejska DART. Jej trasa rozpoczyna się na południu i wiedzie z Greystones, przez Dublin, do północnych dzielnic Howth i Malahide. Koszt biletu zależy od długości trasy. Najtańszy kosztuje 1,5 euro, 1-dniowy – 7 euro, 3-dniowy – 15 euro, tygodniowy – 23 euro. Kolej kursuje w ciągu tygodnia w godzinach od 6.00 do 0.00, w weekendy rzadziej.
Pasażerowie mogą również korzystać z kolei podmiejskiej Commuter. Kursuje ze stacji w Dublinie do Droedy, Longford, Kildare i Gorey.
Podróż tramwajem
Po Dublinie poruszać można się także tramwajami Luas. Na razie są to tylko 2 linie. Zielona prowadzi od St Stephen's Green do Bride's Glen, a czerwona – od Point Depot do Tallagnt i Saggart. Tramwaje kursują w ciągu tygodnia w godzinach 5.30-0.30, co 5-15 minut. Bilet jednorazowy kosztuje 1,6 euro, 1-dniowy – 6,5 euro, tygodniowy – 24 euro.
W sprzedaży są również bilety Combi Tickets, które obowiązują w autobusach i tramwajach. 1-dniowy kosztuje 7 euro, tygodniowy – 26 euro, a miesięczny – 115 euro.
Podróż rowerem
W mieście działa system rowerowy Dublinbikes, który umożliwia wypożyczanie jednośladów do poruszania się po Dublinie. Do dyspozycji jest ponad 40 terminali i kilka tysięcy rowerów. Pierwszych 30 minut jest bezpłatnych, a 3-dniowy karnet kosztuje zaledwie 2 euro. Sieć jest systematycznie rozwijana.
Podróż samolotem
10 kilometrów na północ od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Dublin. To międzynarodowe lotnisko, największe w Irlandii, z którego rocznie korzysta ok. 18 milionów pasażerów. Połączenia międzymiastowe są oferowane, ale nie jest ro rozwiązanie zbyt ekonomiczne. Zazwyczaj bilet wiąże się z kilkakrotnie większymi wydatkami, niż w przypadku innych środków transportu.
Atrakcje turystyczne
Najważniejszym zabytkiem Dublina, a równocześnie jednym z najstarszych obiektów jest imponujący Zamek Dubliński z XIII wieku. Wiekiem ustępuje jednak charakterystycznej Katedrze Kościoła Chrystusowego z XII wieku.
Warto odwiedzić również bibliotekę Uniwersytetu Irlandii, w której podziwiać można słynną Księgę z Kells – pięknie zdobiony manuskrypt chrześcijański z VI-IX wieku. W Dublinie znajdują się także liczne muzea i galerie, w tym Muzeum Narodowe i Galeria Narodowa z bogatymi kolekcjami dzieł sztuki.
Mieszkańcy i turyści chętnie odpoczywają w największym miejskim parku Phoenix Park. Najwięcej sklepów i pubów mieści się przy reprezentacyjnej ulicy O'Connell Street.