Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Dublinie

Podstawowe informacje
 
Dublin jest częścią prowincji Leinster, a także największym miastem i stolicą Irlandii. Położony jest na wschodnim wybrzeżu kraju, u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Miasto posiada dostęp do Morza Irlandzkiego oraz własny port morski, a w niewielkiej odległości od centrum znajduje się także międzynarodowe lotnisko. Dublin liczy ponad 527 tys. mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 114, 99 km kw.
 
Historia
 
W IX w. na tereny osady Celtów wkroczyli wikingowie. To właśnie oni zbudowali osadę handlową i wznieśli warownię. Ich panowanie trwało do XII w., kiedy to zostali pokonani i przepędzeni przez Anglonormanów. W XIV w. miasto nawiedziła największa epidemia w dziejach, czyli Dżuma. Największy rozkwit Dublina przypadł na XVIII w., wtedy powstał m.in. słynny do dzisiaj browar Guinness. Przez wiele lat miasto było miejscem licznych powstań antybrytyjskich, na przykład Powstania Wielkanocnego z 1916 roku. Ostateczne odzyskanie niepodległości kraju nastąpiło w 1922 roku. Obecnie Dublin to główny ośrodek przemysłowy, kulturalny i turystyczny w Irlandii.
 
Atrakcje turystyczne
 
Wielu turystów odwiedza Dublin w marcu, podczas uroczystych obchodów święta patrona kraju – św. Patryka. Parada mieszkańców przechodzi przez główne ulice miasta, a zabawa nie ma końca. Jednymi z ważniejszych zabytków w Dublinie są Zamek Dubliński i katedra św. Patryka. Uwagę turystów przyciąga także uniwersytet Trinity College. Warto także zwiedzić Muzeum Narodowe oraz Muzeum Historii Naturalnej. Wielbicielom zakupów polecamy główną ulicę handlową w Dublinie, czyli Grafton Street. W wolnej chwili koniecznie trzeba wstąpić do jednego z licznych barów w mieście, na przykład na ulicy Temple Bar. Atrakcją turystyczną są także destylarnia whisky Jameson oraz browar Guinness.
Popularne miasta: