Mapa Dortmundu
Dortmund leży w zachodniej części Niemiec, w Zagłębiu Ruhry, w granicach landu Nadrenia Północna Westfalia. Przez długie lata kojarzono je przede wszystkim jako miasto przemysłowe. Motorem rozwoju Dortmundu było wydobycie węgla kamiennego, hutnictwo stali i produkcja piwa. Dziś charakter miasta się zmienił. Obok przemysłu ważną rolę odgrywa kultura i turystyka. Dortmund jest jednym z zielonych miast Westfalii –posiada liczne tereny zielone i parki. Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Krzyżują się tu autostrady A1, A2 i A45 i liczne linie kolejowe. Kanał Dortmund – Ems łączy Dortmund z Morzem Północnym. Nad kanałem znajduje się port – największy tego typu w Europie. W pobliżu miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko.
Podział administracyjny
Dortmund jest podzielony na 12 dzielnic: Innerstadt West, Innerstadt Ost, Innerstadt Nord, Eving, Scharnhorst, Brackel, Aplerbeck, Hörde, Hombruch, Lütgendortmund, Huckarde i Mengede. Dzielnice dzielą się na mniejsze jednostki: dzielnice statystyczne i poddzielnice.
Komunikacja miejska
Komunikacja publiczna w Dortmundzie jest bardzo dobrze zorganizowana. Po mieście można się poruszać autobusami, tramwajami i szybkimi tramwajami U- Stadtbahn. Szybkie tramwaje oznaczone są literą U i numerem. Linie szybkiego tramwaju przebiegają pod ziemią. Sieć połączeń autobusowych uzupełnia sieć tramwajową. Funkcjonuje system zintegrowany, czyli jeden bilet na wszystkie środki komunikacji. Obszar obsługiwany przez komunikację publiczną jest podzielony na strefy od A do E. Dortmund mieści się w strefie A2. Cena biletu jednoprzejazdowego to w zależności od strefy 2,5 – 3 euro do 15,7 – 18,8 euro. Informacje o strefach i cenach oraz mapy można znaleźć na stronie: http://dortmund.bus-und-bahn.de
Samochodem po Dortmundzie
Wokół centrum Dortmundu znajduje się sieć parkingów – płatnych i bezpłatnych. W Internecie, na oficjalnej stronie Dortmundu można znaleźć mapę z informacjami o lokalizacji parkingów, ilości miejsc i cenach. Link znajduje się w zakładce transport. Bezpłatne parkingi położone najbliżej centrum to: Berufsschule przy Geschwister-Scholl-Strasse, Arbeitsgericht przy Ruhrallee 3 i dwa parkingi przy Krimstrasse.
Dworce Kolejowe i Autobusowe
Głównym dworcem kolejowym jest Dortmund Hauptbhanhof. Znajduje się on w centrum miasta, przy ulicy Königswall 15. Do dworca można dotrzeć kilkoma liniami szybkiego tramwaju i autobusami. Dworzec obsługuje połączenia krajowe krótko i długodystansowe, m.in. do Monachium, Berlina i Kolonii, pociągi regionalne i podmiejskie.
Główny dworzec autobusowy – Dortmund Busbahnhof znajduje się naprzeciwko dworca kolejowego.
Zabytki i atrakcje
Znakiem rozpoznawczym miasta jest tzw. dortmundzkie U znajdujące się na dachu nieczynnego budynku browaru Union.W Dortmundzie znajduje się mnóstwo zabytków architektury przemysłowej. Do najsłynniejszych należą: muzeum Firmy Hoesh, Muzeum Browaru, i Muzeum Kopalni Zollern (ekspozycja naziemna). Najważniejszym obiektem sportowym jest Stadion Westfalski (Westfalenstadion), siedziba klubu piłkarskiego Borussia Dortmund. Do najważniejszych zabytków sakralnych należą: kościół św. Rajnolda, Kościół Mariacki, kościół św. Piotra i Stara Synagoga. W obrębie Starego Miasta zachowały się pozostałości murów z dwoma basztami: Basztą Orlą i Basztą Kamienną. Warto również zobaczyć Ratusz, zamki: Syburg (ruiny) Bodelschwingh i Rodenberg. Reprezentacyjnym deptakiem miasta jest ulica Westenhellweg. Na Brückstrassen znajdują się markowe sklepy, butiki, kawiarnie, restauracje i puby. Warto wybrać się na spacer do jednego z parków i odwiedzić dortmundzkie ZOO. Na najmłodszych czeka Monkey Town, czyli hala zabaw przy ul. Burgweg.