Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Dortmundzie

Niezbędne formalności
Od maja 2011 roku Polacy mogą podejmować legalne zatrudnienie na terenie całego RFN, również Dortmundu. Natomiast w wypadku przebywania w mieście dłużej niż 3 miesiące, należy zarejestrować się w lokalnym urzędzie meldunkowym.

Gdzie szukać pracy
W Dortmundzie na zatrudnienie mogą liczyć pracownicy fizyczni: operatorzy wózków widłowych, stolarze czy budowlańcy. Ponadto istnieje zapotrzebowanie na kierowców samochodów ciężarowych, hydraulików, fryzjerów i opiekunów osób starszych. Co więcej, pracę mogą znaleźć pielęgniarki, lekarze i inżynierowie.

Zarobki
Zarobki w Dortmundzie należą do wysokich, podobnie jak w całych zachodnich Niemczech. Opiekunki osób starszych mogą liczyć na około 1200 euro miesięcznie. Pielęgniarki zarabiają około 2000 euro. Największe wynagrodzenie otrzymują natomiast lekarze, inżynierowie i informatycy.

Przydatne adresy i instytucje
W Dortmundzie działa wiele agencji pośrednictwa pracy, np. Pasacom, transworkXX czy JOB AG Personaldienstleistungen AG. Ponadto przydatnym źródłem informacji są portale internetowe, takie jak, www.jobpilot.de, www.jobworld.de, www.jobware.de, www.berufsstart.de, www.stellenanzeigen.de www.arbeit-online.de. Można także czytać lokalną prasę oraz odwiedzać strony EURES-u.

Popularne miasta: