Przewodnik po Dortmundzie
Podstawowe informacje
Nazwa Dortmund kojarzy się w Polsce przede wszystkim z niemieckim klubem sportowym (Borussia Dortmund), w którym dużą popularność zdobyli polscy piłkarze. Dortmund to jednak nie tylko dobry sport, ale także ważny ośrodek nauki, kultury, światowego handlu i przemysłu. Miasto leży w zachodnim landzie RFN, Nadrenii Północnej-Westfalii, w obrębie Zagłębia Ruhry. Obecnie metropolię zamieszkuje ponad 580 tysięcy ludzi.
Dortmund słynie przede wszystkim z prężnie rozwijającego się przemysłu wydobywczego surowców takich, jak węgiel kamienny i żelazo. Ponadto sprawnie działa tu przemysł maszynowy.
Historia miasta
Osada, która dała początek Dortmundowi, została założona w IX wieku za czasów cesarza Karola Wielkiego. Początkowo nosiła nazwę Throtmanni, która następnie ewoluowała w Tremonia, a potem w Dortmunde. W XII wieku miasto było siedzibą cesarza Fryderyka Barbarossy. W kolejnym stuleciu metropolia została członkiem Ligi Hanzeatyckiej, uzyskała również status Wolnego Miasta Rzeszy, który Dortmund zachował do 1802 roku. W latach kampanii napoleońskiej metropolia wchodziła w skład Wielkiego Księstwa Berg, natomiast po klęsce Napoleona została włączona do pruskiej Westfalii. Podczas II wojny światowej, Dortmund, jako miasto Zagłębia Ruhry, uległ poważnym zniszczeniom podczas nalotów aliantów. Po 1945 roku metropolia została odbudowana i szybko odzyskała swoją świetność. Obecnie jest znanym ośrodkiem sportu, przemysłu i handlu. W 2006 roku rozgrywały się tu mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.
Atrakcje turystyczne
Zabytkowa architektura Dortmundu została poważnie zniszczona podczas wojny. Do dnia dzisiejszego przetrwało jednak wiele historycznych budowli. Wśród nich ważne miejsce zajmują zabytkowe świątynie, np. Kościół Mariacki z XIII wieku, romański kościół świętego Piotra czy gotycki kościół świętego Rajnolda. Równie okazałe są dortmundzkie zamki: Haus Bodelschwingh, Haus Dellwig lub Haus Rodenberg.
Dortmund to również miasto licznych muzeów, wśród których zainteresowaniem cieszą się zarówno liczne zbiory sztuki, jak i Borusseum, poświęcone piłce nożnej. Co więcej w mieście tym nie brakuje atrakcji takich, jak teatry, ogrody botaniczne i zoologiczne czy kompleksy rekreacyjno-sportowe.