Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dortmund - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
80% zabytkowej architektury Dortmundu uległo zniszczeniu podczas nalotów aliantów w czasie II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego przetrwało jednak kilka zamków i średniowiecznych budowli sakralnych. Wśród tych ostatnich można wymienić kościół Mariacki z XIII wieku lub gotycki kościół świętego Piotra. Na wieży kościoła świętego Rajmunda znajduje się dodatkowo piękny taras widokowy. Warto także odwiedzić dortmundzkie zamki i ruiny warownych budowli.

Poczesne miejsce w zabytkowym obliczu Dortmundu zajmowała w przeszłości Stara Synagoga, która została zniszczona przez nazistów pod koniec lat 30. XX wieku. Obecnie na jej miejscu znajduje się Teatr Dortmundzki.

Ciekawe miejsca
Wśród najciekawszych miejsc Dortmundu trzeba wymienić Westfalenhallen, czyli ogromny kompleks budowli, mieszczący centrum handlowe, salę koncertową i halę sportową. Organizuje się tu rozmaite wydarzenia kulturalne i zawody sportowe.
Inne interesujące miejsca to także liczne muzea. Szczególnie warto odwiedzić Muzeum Zabytkowych Samochodów. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się Muzeum Kultury i Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Browarnictwa. Nie sposób wyobrazić sobie zwiedzania Dortmundu bez zobaczenia swoistego symbolu miasta, słynnego budynku Dortmund U-Tower. Jest to ogromny wieżowiec, z charakterystyczną złotą literą „U” na szczycie. W przeszłości budynek pełnił funkcję browaru (Union-Brauerei), obecnie zaś mieści się tu centrum kulturalne.

Atrakcje turystyczne
W Dortmundzie można bardzo miło spędzić czas, odwiedzając np. tutejsze ogrody botaniczne i zoologiczne. Miasto to należy do najbardziej zielonych europejskich kompleksów urbanistycznych. Co więcej, oferuje turystom także bogaty repertuar rozrywek. Wśród nich znajduje się np. Dortmunder Schachtage, czyli coroczny turniej szachowy.

Wycieczki
Jeśli chodzi o zorganizowane wyjazdy do Dortmundu, jednodniową wycieczkę do tego miasta można wykupić już za około 250 zł. W planach zwiedzania najczęściej uwzględnia się odwiedzenie Starego Rynku miasta, zabytkowych kościołów, Dortmundu U oraz stadionu Westfalenstadion (obecnie Signal Iduna Park).

Można poznawać Dortmund również we własnym zakresie. Dogodnymi środkami transportu z Polski są zarówno samochód, autokar, jak i samolot. Tanie połączenia lotnicze oferują linie Ryanair. Informacja turystyczna (DORTMUNDtourismus) znajduje się między innymi tuż przy dworcu kolejowym.

Popularne miasta: