Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Dominikany

Informacje ogólne i położenie

Dominikana to państwo położone na Morzu Karaibskim, zajmujące około 2/3 powierzchni wyspy Haiti, którą dzieli z państwem Haiti. Stolicą kraju jest Santo Domingo (znajdujące się na południu). Zamieszkiwana jest przez ok. 9,5 mln ludzi. Obowiązującą walutą jest peso dominikańskie. Zdecydowana większość obywateli (85 procent) to katolicy. Językiem urzędowym jest hiszpański.

Główne gałęzie gospodarki to produkcja cukru, tytoniu i kawy, choć coraz większy udział ma także turystyka. Najpopularniejsze kierunki to Punta Cana i Puerto Plata, gdzie przy karaibskich plażach powstała bogata baza hotelowa.

Podróż samochodem

Poruszanie się po kraju samochodem polecane jest zwłaszcza głównymi trasami. Dominikana posiada sieć autostrad, z których trzy uznawane są za najbardziej istotne. To drogi łączące Santo Domingo z Santiago (DR-1), Comendador (DR-2) i La Romana (DR-3). Do dyspozycji kierowców są także trasy DR-4 łącząca się z DR-3, DR-5 łącząca się z DR-1 oraz DR-7, DR-12 i DR-13.

Autostrady biegną wzdłuż południowego i północnego wybrzeża, istnieje także trasa z południa na północ przebiegająca przez środek kraju. Wiele lokalnych dróg to trasy nieutwardzone, wąskie i kręte. Należy zwrócić uwagę na innych uczestników ruchu drogowego, którzy nagminnie łamią przepisy. Te można uznać za martwe, ponieważ policja rzadko je egzekwuje.

Podróż samolotem

W Meksyku działa kilka lotnisk międzynarodowych i lokalnych. Największe z nich (obsługujące największą liczbę pasażerów) to porty lotnicze w takich miastach jak: Punta Cana, Santo Domingo i  Santiago de los Caballeros. Zdecydowana większość połączeń dotyczy krajów Ameryki Północnej i Południowej, choć istnieją także bezpośrednie loty do najważniejszych miast europejskich. Popularną lokalną linią jest Aerolineas Mas czy Air Century, które oferuje także loty międzynarodowe. Loty wewnątrz Dominikany obsługuje AeroDomca.

Inne środki transportu

Poruszanie się po kraju możliwe jest przede wszystkim transportem drogowym. Dominikana nie dysponuje siecią kolei pasażerskich – pociągi wykorzystywane są jedynie do przewozu towarów. W większości miast i miejscowości turystycznych działają busy GuaGua, które kursują na stałych trasach i są bardzo tanie. Podróż taksówką osobową należy rozpocząć od ustalenia ceny. W najpopularniejszych miejscowościach może być bardzo wysoka.

Między miastami kursują również nowoczesne autokary, które wcale nie należą do najdroższych (200-350 peso za nawet 200 km trasę). Ze stolicy kraju można dotrzeć nimi w niemal każdy zakątek Dominikany.

Dobrym sposobem na pokonywanie krótkich tras jest skorzystanie z usług „motoconcho”, czyli prywatnych przewoźników oferujących przejazd na motorze. Na jednym pojeździe mieści się nawet kilka osób. W kurortach turystycznych można wypożyczyć motor lub skuter za równowartość kilkudziesięciu złotych za dobę.

Atrakcje turystyczne

Dominikana to bez wątpienia turystyczny raj, zwłaszcza dla spragnionych wypoczynku na plaży. Warto odwiedzić np. wyspę Catalinę ze słynnym kurortem La Palmilla, która wiele mówi o tym, co do zaoferowania ma ten malowniczy kraj – bogatą przyrodę, pewną pogodę, piaszczyste wybrzeże.

Wypoczynek na Dominikanie, to jednak nie tylko atrakcje tego typu, ale także kurorty takie jak Boca Chica, czyli zagłębie rozrywkowe z licznymi klubami i restauracjami. Na uwagę zasługuje oczywiście stolica, Santo Domingo, 2,5-milionowa metropolia tętniąca życiem - kulturalne i gospodarcze centrum kraju.

Wyspa słynie z produkcji czekolady, którą koniecznie trzeba spróbować.

Wyznaczanie trasy