Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dominikana – podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny i regiony turystyczne
Dominikana podzielona jest na 31 prowincji i obszar wydzielony Distrito Nacional. Kraj ten składa się z pięciu regionów turystycznych. Region obszaru metropolitalnego obejmuje stolicę kraju Santa Domingo i otaczające ją miasteczka. W Regionie Wschodnim dominują plantacje trzciny cukrowej. Znajdują się tam także najpopularniejsze kurorty turystyczne takie jak Casa de Campo, Punta Cana, Cap Cana i Bavaro. Wschodnia części doliny Cibao to jeden z najbardziej żyznych obszarów Ameryki Środkowej. Zachodnia część doliny Cibao przyciąga turystów plażami oraz największym szczytem Dominikany. Dolina Enriquillo jest zachwycającym miejscem, gdzie można podziwiać przyrodę bez tłumu turystów.
 
Zabytki i atrakcje
Dominikana to kraj, gdzie można podziwiać wiele dobrze zachowanych zabytków. Warto wybrać się do stolicy kraju, czyli Santo Domingo. Na listę światowego dziedzictwa kulturowego została wpisana dzielnica kolonialna tego miasto. Latarnia Kolumba, historyczna starówka, katedra Santa Maria de Menor z XVI wieku (z prochami Krzysztofa Kolumba) to niektóre atrakcje turystyczne Santo Domingo. Na terenie dzielnicy kolonialnej znajduje się zamek Kolumba z XVI wieku. W Puerto Plata podziwiać można oryginalne wiktoriańskie domy oraz fortecę San Felipe z XVI wieku. W miasteczku Altos de Chavon powstało osiedle kolonialne zbudowane z koralowca. Jego architektura nawiązuje do stylu włoskiego z XVI wieku.
Będąc na Dominikanie warto wybrać się do muzeów i galerii, funkcjonujących się w Santo Domingo. Większość z nich znajduje się w dzielnicy kolonialnej. Do najważniejszych placówek należą Alkazar, Casas Reales oraz Muzeum Ojczyzny.
 
Ciekawe miejsca
Na Tipo Dominicano na turystów czeka prawdziwe oblicze tego kraju. Można tam podziwiać wioskę La Ceiba, odwiedzić wiejską szkołę czy rancho z tropikalnymi owocami, kawą i kakao. Z innych atrakcji warto wymienić muzeum cygar, miasto Higuey, karaibski bazar, bazylika w Higuey, plantację trzciny cukrowej, rejs tropikalną rzeką Yuma czy jaskinię Berna z rzeźbami Indian Taino. 
 
Dominikana to kraj, gdzie można podziwiać niezwykłą przyrodę. Warto wybrać się na Samanę, gdzie można uczestniczyć w godach wielorybów lub zobaczyć lasy namorzynowe w Parku Los Haitises podczas wyprawy łodzią. Miłośnicy dzikiej przyrodę powinni wybrać się do Playa Frontón oraz Punta Cana. Można ją także z bliska podpatrywać w Coconut Coast. Będąc tam warto wybrać się do zrekonstruowanej wioska Indian. Na Dominikanie znajduje się także największe słone jezioro o nazwie Lago Enriquilio.
 
Największy stadion do gry w baseball znajduje się w miasteczku San Pedro. Sosua to z kolei niewielka miejscowość z dużą liczbą nocnych klubów oraz innych lokali.
Popularne miasta: