Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Dominikanie

Opis kraju
Dominikana to niewielki kraj, który znajduje się w Ameryce Środkowej. Zajmuje wschodnią część wyspy Haiti. Należy do archipelagu Wielkich Antyli na Karaibach. Graniczy z Republiką Haiti oraz Portoryko. Od północy otaczają ją wody Oceanu Atlantyckiego, a od południa Morze Karaibskie. Ten niewielki, górzysty kraj co roku przyciąga miliony turystów, którzy przjeżdzają nie tylko po to, aby skorzystać z najpiękniejszych plaż na świecie. Do największych miast należą Santo Domingo, Santiago de los Caballeros, La Romana, San Pedro de Macorís. Mieszka tam prawie 9, 5 mln mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 194 osób/km².
 
Podstawowe informacje
Na Dominikanę można dostać się, korzystając jedynie z transportu lotniczego. Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski. Loty z przesiadkami oferują, m.in. Air France, LOT, Lufthansa, Swiss, Aer Lingus, British Airways czy Air Canada. Do głównych portów lotniczych na Dominkanie należą Samana el Catey, La Isabela, La Romana i Gregorio Luperón. Z Polski do portów lotniczych organizowane są loty czarterowe z Wrocławia, Katowic, Krakowa, Warszawy i Gdańska. Średni czas lotu wynosi około 11 godzin. Ceny biletów zaczynają się od 1300 złotych.
 
Na Dominikanie popularnym środkiem komunikacji są autobusy. Kursują także na trasach dalekobieżnych. Ten ruch obsługiwany jest przez następujące firmy: Caribe Tours i Metrobus. Korzystając z minibusów w łatwy i tani sposób można przemieszczać się po wyspie. Warto także skorzystać z ofert małych, lokalnych firm lotniczych, np. Cocotours. Jej biura znajdują się w Puerto Plata, Punta, La Romana Cana i na półwyspie Samana. 
 
Na Dominikanie nie ma kolei pasażerskiej. Jedyna regularna przeprawa promem łączy Sabana de la Mar z Santa Barbara de Samana. W Santo Domingo jest jedna linia metra z północy na południe miasta. Istnieje także możliwość wynajęcia samochodu. Należy pamiętać, że kierowcy jeżdżą niebezpiecznie i praktycznie nie obowiązują żadne zasady. Często dochodzi do wypadków. 
 
Taksówki są drogim środkiem transportu w dużych kurortach turystycznych. Jednak w mniejszych miejscowościach czy stolicy są już tańsze. Przed rozpoczęciem kursu trzeba ustalić cenę. Motoconcho (taxi na motorach) jest bardzo popularnym środkiem transportu na krótkie dystanse, do kilku kilometrów. Istnieje także możliwość wynajęcia motorów, skuterów czy quadów.
 
Atrakcje i turystyka
Dominikana jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie krajem. Ze względu na panujący tam klimat można wybrać się tam przez cały rok. Jej plaże uważane są ze jedne z najpiękniejszych na całym świecie. Dominikana to także niezwykła przyroda. Można tu podziwiać tropikalną roślinność, pływać z delfinami czy wybrać się na poszukiwanie humbaków. Kraj ten dysponuje bardzo dobrze zorganizowaną infrastrukturą turystyczną. Można tu uprawiać wiele sportów wodnych. Do najbardziej znanych kurortów należą Punta Cana, Puerto Plata, Luperon,. Juan Dolio, Sosua oraz półwysep Samana.
Popularne miasta: