Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dominikana – kultura i religia

Kultura
Mieszkańcy Dominikany są niezwykle przyjaznym narodem. Nie lubią, gdy wprost mówi się o ich ubóstwie. To kraj kultury macho. Często się zdarza, że panowie są w pierwszej kolejności obsługiwani, np. w restauracji. Ogólnie na kobiety zwraca się mniejszą uwagę. Na Dominikanie prawie nikt nie pali papierosów. Rzadko pije się także alkohol. Mieszkańcy tego kraju szczególną uwagę zwracają na higienę osobistą. Kąpią się nawet kilka razy dziennie.
 
Robiąc zakupy należy się targować. Targowanie się świadczy o okazywaniu szacunku dla drugiego człowieka. Nie ma z góry ustalonej ceny. Jest ona wynikiem negocjacji. Dominikańczycy to naród o bardzo bogatej kulturze, zwyczajach i świętach. Mieszkańcy tego kraju są bardzo religijni, mocno związani z kościołem i jego tradycją. Najważniejszy sportem dla mieszkańców Dominikany jest baseball, zaś ulubioną grą domino. Kraj ten słynie także z takich rodzajów muzycznych jak „merengue”, „bchata”czy etnicznego rapu dominikańskiego. Co roku na Dominikanie odbywa się także międzynarodowy festiwal jazzowy. 
 
Religia
Na Dominikanie dominującą religią jest chrześcijaństwo. Największą grupę stanowią katolicy (około 88%) oraz protestantynci (ponad 4%). Warto wspomnieć o wyznawcach judaizmu, zielonoświątkowcach czy mormonach. Można tu także spotkać osoby, które praktykują voodoo. Patronkami kraju są Pani Miłosierdzia oraz Pani Wielkiej Łaski. Głównym miejscem kultu jest bazylika w Higuey. Synagoga znajduje się w stolicy kraju.
Popularne miasta: