Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Barcelony

Barcelona jest stolicą Katalonii i drugim co do wielkości miastem Hiszpanii. Leży w północno – wschodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym. Stanowi główny ośrodek przemysłowy Hiszpanii oraz centrum życia finansowego, naukowego i kulturalnego Katalonii. Znajduje się tu jeden z największych portów basenu Morza Śródziemnego oraz dwa międzynarodowe lotnisko El Prat. Barcelona uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy i nazywana „miastem cudów”.

Podział administracyjny

Barcelona jest podzielona na 10 dzielnic: Ciutat Vella, Eixample, Sants-Montjuïc, Les Corts, Sarrià-Sant Gervasi, Gràcia, Horta-Guinardó, Nou Barris, Sant Andreu i Sant Martí. Dzielnice dzielą się na mniejsze jednostki administracyjne. Najstarszą dzielnicą jest Ciutat Vella – Stare Miasto. Na jej terenie znajdują się wszystkie najważniejsze zabytki.

Transport miejski

Po Barcelonie można poruszać się metrem, autobusami, tramwajami, kolejkami miejskimi (Ferrocarril), kolejką linowo – szynową (Funicular) i kolejkami podmiejskimi. Sieć metra i autobusów pokrywa praktycznie całe miasto. Uzupełnia je komunikacja tramwajowa. Metro posiada 11 linii oznaczonych literą L i numerem. Linie autobusowe dzielą się na dzienne i nocne. Linie nocne są oznaczone literą N i numerem. Po Barcelonie jeżdżą 3 rodzaje tramwajów: Tramvia Blu – najstarsza, zabytkowa linia obsługująca północną część miasta, Trambaix – szybki tramwaj, obsługujący zachodnią część miasta i gminy poza Barceloną, Trambesos – szybki tramwaj obsługujący południowo – wschodnią stronę miasta i gminy poza Barceloną. Kolejka linowo – szynowa kursuje na wzgórze Montjuïc.

Barcelona podzielona jest na 6 stref. Strefa 1 (zona 1) obejmuje centrum miasta. Funkcjonuje system zintegrowany, czyli jeden bilet na metro, autobusy, tramwaje, kolejki miejskie i podmiejskie i Funicular. Cena zależy od ilości przejazdów i ilości stref, na które wykupywany jest bilet. Bilet 1- dniowy  na jedną strefę kosztuje 7, 25 – 8,5 euro. Dostępny jest bilet jednoprzejazdowy ważny w metrze, autobusach i kolejce Funicular. Jego cena to 2- 2,5 euro. Występują również bilety 2 – 5-dniowe, ważne w metrze, autobusach, tramwajach i kolejkach miejskich. Bilety można kupić automatach, kioskach, punktach sprzedaży i przez Internet. Mapy linii i cenniki można znaleźć na stronie: www.tmb.cat.

Samochodem po Barcelonie

W centrum Barcelony są 3 strefy parkowania: zielona – z ograniczeniem parkowania do 2 godzin, niebieska – ogólnodostępna i żłóta – dla samochodów dostawczych. Postój jest płatny od poniedziałku do piątku w godz. 09.00 – 14.00 i 16.00 – 21.00 oraz w soboty w godz. 09.00 – 14.00. Zapłacić można w parkometrach, bilet należy umieścić za szybą. We wszystkich strefach można parkować za darmo w godz. 21.00 – 08.00 Wokół centrum znajdują się również płatne parkingi podziemne. Na dłuższy czas auto można zostawić na parkingu Forum (Plaça d'Ernest Lluch i Martin) lub Estacio Nord  (carrer d'Alí Bei, 54).
 
Dworce kolejowe i autobusowe

Barcelona jest najważniejszym węzłem kolejowym Hiszpanii. Dwa największe dworce kolejowe: Barcelona Sants i Barcelona França.

Dworzec Barcelona Santas znajduje się przy ul. Avinguda Roma, pomiędzy placami Plaça dels  Països Catalans a Plaça Joan Peiró. Można do niego dotrzeć metrem lub autobusem. Obsługuje połączenia międzynarodowe, krajowe, regionalne i podmiejskie. Odchodzą stąd superszybkie pociągi do Madrytu i Francji. Obok stacji kolejowej znajduje się dworzec autobusowy.

Dworzec Barcelona França jest drugim co do wielkości dworcem w Barcelonie. Znajduje się przy Av. Marquès de l'Argentera, pomiędzy portem a ZOO. Można do niego dotrzeć autobusem lub metrem i pieszo ok. 5 min. Odchodzą stąd superszybkie pociągi do Francji, Szwajcarii i Włoch. Dworzec obsługuje długo i średniodystansowe połączenia krajowe.

Zabytki i atrakcje

Barcelona należy do najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miast świata. Najważniejszymi zabytkami są: Sagrada Familia, bulwar La Rambla, Camp Noustadion FC Barcelona i Magiczna Fontanna u stóp wzgórza Montjuic. Koniecznie trzeba zobaczyć dzielnicę Barri Gòtic z zachowaną średniowieczną zabudową. W obrębie  Barri Gòtic znajduje się żydowska dzielnica El Call. Bardzo ciekawy jest port, a zwłaszcza jego zabytkowa część – Port Vell z Oceanarium i żaglowcem Santa Eulalia. Dawna dzielnica rybacka La Barceloneta, słynie z przepysznych tapas. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Park Guell – niesamowity park – ogród zaprojektowany przez Antono Gaudíego. Na wzgórzu Montjuic znajduje się park, wesołe miasteczko, 5 muzeów oraz tzw. wioska hiszpańska. Do najważniejszych zabytków sakralnych należą kościół Santa Maria del Mar i katedra św. Eulalii. Najbardziej znanym muzeum jest Muzeum Picassa. Z Barcelony warto wybrać się na wycieczkę do klasztoru Montserrat.
 

Wyznaczanie trasy