Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Barcelonie

Podstawowe informacje
Barcelona, stolica Hiszpanii, to jedna z największych i najbardziej popularnych metropolii na świecie. Niewątpliwy atut miasta stanowi jego malownicze położenie, Barcelona jest bowiem zlokalizowana w północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad Morzem Śródziemnym. Miasto zamieszkuje obecnie ponad 1600 000 ludzi, a cała aglomeracja przekracza 5 milionów mieszkańców.

Barcelona stanowi niewątpliwe centrum koncentracji ruchu turystycznego w Hiszpanii. Posiada ona bowiem wspaniałe warunki przyrodnicze, jej rozległe plaże uznano nawet za najpiękniejsze miejskie wybrzeże na świecie. Jednocześnie miasto słynie z cennych zabytków, w tym z wielu obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Barcelona jest także jednym z kluczowych ośrodków światowego biznesu i nauki.

Historia miasta
Dzieje metropolii sięgają III w. p. n. e., kiedy na terenach tych Fenicjanie założyli pierwszą miejską osadę. Początkowo miasto było kolonią rzymską, po upadku Rzymu, w V w. zostało zaś podbite przez plemiona Wandalów, a następnie Wizygotów. W VIII stuleciu metropolia znalazła się z kolei w rękach Maurów, których panowanie w widoczny sposób odcisnęło się na architekturze i sztuce tej cześci Hiszpanii. W IX wieku tereny te zostały podbite przez dynastię Karolingów, a Barcelona zyskała status stolicy Królestwa Aragonii. W XIX stuleciu przez miasto przetoczyła się kampania napoleońska, natomiast w latach 30. XX w. nawiedziła je hiszpańska wojna domowa. Dzisiejsza Barcelona posiada blichtr światowej metropolii, kórym przyciąga rzesze turystów, ludzi biznesu i artystów.

Atrakcje turystyczne
Barcelona to miasto, które co roku odwiedza ponad 7 milionów turystów. To tutaj, w samym sercu Hiszpanii można bowiem poczuć iście południowy klimat i gorący temperament mieszkańców widoczny w lokalnych zwyczajach, tańcach czy kuchni. Z pewnością będąc w Barcelonie, warto odwiedzić obiekty wpisane na listę najcenniejszych zabytków na świecie. Wśród nich znajdują się Park Guell, Casa Mila, kościół Cripta de la Colonia Guell. Inne ważne obiekty to: secesyjny kościół Sagrada Familia, Pałac Muzyki Katalońskiej, Pałac Guell, Casa Vicens, Casa Batllo oraz szpital świętego Pawła. Większość budynków została zaprojektowana lub przebudowana według wizji Antoniego Gaudiego.

Barcelona to również niezliczone atrakcje w postaci muzeów, teatrów, galerii sztuki, a także tętniących życiem restauracji, kawiarni i klubów. Miłośnicy podwodnego świata zwierząt mogą odwiedzić wspaniałe oceanarium, a fani miejskich starówek odwiedzić deptak Las Ramblas.

Popularne miasta: