Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Anglii

Do poruszania się angielskimi drogami uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat oraz posiadają prawo jazdy. W przypadku kategorii B kierowca może poruszać się samochodem osobowym do 3,5 tony oraz przewozić przyczepę do 750 kg. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Należy posiadać także ważne ubezpieczenie OC, które działa w nieco inny sposób, niż w Polsce. Wydawane jest na konkretnego kierowcę, a nie na pojazd (jeśli właścicielem samochodu, a tym samym stroną ubezpieczenia, jest ktoś inny, może to sprawić pewne problemy).

Podstawową różnicą w stosunku do polskiego prawa drogowego jest ruch lewostronny. Drogami mogą poruszać się oczywiście pojazdy przystosowane do ruchu prawostronnego, ale z zachowaniem wszystkich obowiązujących zasad. Pierwszeństwo przysługuje pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony. Należy pamiętać także o tym, że w godzinach nocnych zakazane jest wykorzystywanie sygnału dźwiękowego (klaksonu).

Wszyscy pasażerowie samochodu muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa (bezwzględnie z przodu oraz z tyłu, jeśli zostały zainstalowane). Jedynym obowiązkowym wyposażeniem jest trójkąt ostrzegawczy, jednak zalecane jest także posiadanie wyposażonej apteczki, gaśnicy i zapasowych żarówek. Przewożenie dzieci do 12 lat i 135 cm wzrostu możliwe jest wyłącznie w foteliku, także z przodu pojazdu (tyłem do kierunku jazdy, ale jedynie przy braku poduszki powietrznej). Dzieci powyżej 12 lat i wskazanego wzrostu powinny podróżować zabezpieczone dostosowanymi do ich wymiarów pasami.

Ograniczenia prędkości w Anglii wyrażane są w milach na godzinę. W terenie zabudowanym możliwe jest poruszanie się z prędkością do 30 mph, czyli 48 km/h. W terenie niezabudowanym ograniczenie w zależności od typu drogi: na jednopasmowej – 60 mph (96 km/h), na dwupasmowej (droga ekspresowa) 70 mph (112 km/h). Z kolei na autostradach maksymalna prędkość to także 70 mph (112 km/h).

Na terenie Anglii należy używać świateł pozycyjnych w terenie zabudowanym od świtu do zmierzchu oraz mijania w terenie niezabudowanym (także w godzinach nocnych). Zakazane jest korzystanie z telefonu komórkowego bez zainstalowanego zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalna zawartość alkoholu w organizmie to 0,8 promila.

Popularne miasta: