Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Anglia kultura i religia

Kultura

Anglia jest krajem o bardzo bogatej kulturze i tradycjach. Oprócz oficjalnych świąt i uroczystości każdy region posiada swoje własne, unikalne zwyczaje.

Patronem Anglii jest św. Jerzy. Krzyż św. Jerzego umieszczony jest na narodowej fladze Anglii, natomiast w herbie widnieją trzy lwy. Do narodowych symboli należy także Róża Tudorów. Nie ma niestety jednolitego stroju narodowego. Charakterystyczny jest strój Gwardii Królewskiej. Różne kostiumy i przebrania zakłada się przy okazji świąt, festiwali i innych uroczystości. Oprócz Bożego Narodzenia i Wielkanocy w Anglii obchodzi się następujące święta: Dzień Guya Fawkesa – upamiętnia nieudany spisek Guya Fawkesa, który chciał wysadzić w powietrze brytyjski parlament, Dzień Pamięci (Remembrnace Day, Poppy Day) poświęcony żołnierzom poległym w wojnach, Dzień Św. Jerzego patrona Anglii, Tłusty Czwartek, Haloween, May Day – pierwszy poniedziałek maja, dzień parad organizowanych przez Partię Pracy.

Bardzo interesujące są tańce regionalne, np.: Morris Dancing, Maypole Dancing, Rapper Sword, Long Sword.

Na terenie Anglii zachowało się wiele budowli megalitycznych, z których najsłynniejszym jest kamienny krąg Stonhenge. Anglia kojarzona jest również z architekturą gotycką – zamkami, dworami, kościołami i starymi opactwami. Charakterystyczny dla Anglii jest także styl gregoriański.

Anglia posiada wielkie bogactwo mitów, legend i podań ludowych. Do najbardziej znanych należy legenda o Robin Hoodzie oraz o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu. W legendach i opowieściach występują elfy, krasnoludy, chochliki, gnomy, giganty i trolle.

Wiele dyscyplin sportowych ma swoje korzenie w Anglii. Są to: football, krykiet, rugby, tenis, tenis stołowy, golf, hokej, snooker, siatkówka, kręgle, wyścigi konne, żeglarstwo, Formuła 1.

Anglia jest ojczyzną wielu wybitnych pisarzy i filozofów. Najbardziej znanym przedstawicielem literatury brytyjskiej jest William Szekspir. Obok niego należy wymienić: Johna Miltona, Charlesa Dickensa, Jane Austen, George’a Orwella, Agatę Christie, J.R.R. Tolkiena, Wirginię Woolf. Do najwybitniejszych angielskich filozofów należą: John Locke, Thomas Paine, Edmund Burke, Lord Byron, John Stuart Mill, Bertrand Russel.

Z Anglii pochodzi wiele gwiazd muzyki rockowej i popularnej. Do legendy należą The Beatles, The Rolling Stones, Queen, Led Zeppelin, Pink Floyd.

Religia

Religią dominującą na obszarze Anglii jest chrześcijaństwo – wyznaje je 59,4 % społeczeństwa, 5 % to muzułmanie, 3,7 % wyznaje inne religie, 24,7 % deklaruje się jako bezwyznaniowi, 7,2 % nie udziela odpowiedzi na temat swojej przynależności religijnej. Największym kościołem chrześcijańskim w Anglii jest Kościół Anglikański. Ma on status religii państwowej. Tytularną głową kościoła jest monarcha, natomiast faktyczne zwierzchnictwo sprawuje arcybiskup Canterbury. Drugim najliczniejszym kościołem jest kościół katolicki, trzecie miejsce zajmują metodyści.

Popularne miasta: