Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Anglii

Położenie

Anglia jest największą częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Leży w centralnej i południowej części Wielkiej Brytanii zajmując 2/3 powierzchni wyspy. Ponadto do Anglii przynależy ok. 100 mniejszych wysp, m.in. Isle of Wright. Stolicą Anglii i całego Zjednoczonego Królestwa jest Londyn. Anglia nie posiada własnego parlamentu – znajduje się pod jurysdykcją parlamentu brytyjskiego. Językiem urzędowym jest język angielski, walutą funt szterling, a dominującą religią anglikanizm.

Anglia graniczy od północy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddziela ją kanał La Manche. Anglię opływają wody Oceanu Atlantyckiego, Morza Północnego i Morza Irlandzkiego. Na południu kraju przeważają tereny nizinne, natomiast na północy wyżyny i góry. Najwyższe pasmo górskie to Góry Kambryjskie, w którym znajduje się najwyższy szczyt Anglii – Scafell Pike o wysokości 978 m. n.p.m. Największymi rzekami Anglii są: Tamiza, Severn oraz Tyne, Nene, Avon, Great Ouse, Wharfe. Na południowym wybrzeżu znajdują się słynne białe klify, natomiast wybrzeże Morza Północnego i jest raczej płaskie i piaszczyste.

Ludność

Liczba ludności Anglii wynosi ok. 53 mln. Średnia gęstość zaludnienia to 407 os./ km2. Anglia jest krajem wieloetnicznym i wielokulturowym. Największą mniejszość narodową stanowią Hindusi, zaraz po nich Polacy, a następnie Pakistańczycy. Sporą grupę stanowią Afrykanie oraz Chińczycy.

Miasta

Największym miastem Anglii i całej Wielkiej Brytanii jest Londyn – stolica Zjednoczonego Królestwa, polityczne, naukowe, ekonomiczne i kulturalne centrum kraju. Inne ważne miasta to: Birmingham, Liverpool, Bristol, Leeds, Manchester, Sheffield, Bradford.

Transport

Do Anglii najłatwiej i najszybciej dostać się samolotem. Połączenia obsługują zarówno tanie, jak i tradycyjnie linie lotnicze. Czas przelotu wynosi ok. 2 godzin. Można też wybrać podróż drogą lądową przez Niemcy i Francję, a potem Eurotunelem przez Kanał La Manche.

Anglia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad. Autostrady są bezpłatne. Opłaty pobiera się jedynie na odcinku autostrady M6 stanowiącym obwodnicę Birmingham, przejazd Eurotunelem oraz wjazd, poruszanie się i parkowanie w centrum Londynu.

Sieć kolejowa w jest również bardzo dobrze rozwinięta. Anglia nie ma narodowego przewoźnika, połączenia obsługuje wielu przewoźników. Pociągi są nowoczesne, czyste i punktualne. Wadą jest wysoka cena biletów. Zdecydowanie tańsze jest podróżowanie autobusem. Przewozy krajowe obsługują firmy National Express i Megabus.

Turystyka

Anglia jest krajem różnorodnym i atrakcyjnym turystycznie. Jeżeli chodzi o miasta koniecznie trzeba zobaczyć Londyn. Warto także wybrać się do Liverpoolu, Manchesteru, Newcastle, Canterbury oraz miast uniwersyteckich – Oksfordu i Cambridge. Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Anglii są budowle megalityczne – to właśnie tu znajduje się słynny kamienny krąg Stonhenge oraz kamienne kręgi z Avebury i kamienny krąg Castlerig Keswick. Charakterystyczna dla Anglii jest również architektura gotycka: zamki, kościoły, opactwa, dwory. Najsłynniejsze przykłady to katedra w Canterbury, Opactwo Westminsterskie czy zamek Lancaster. Tłumnie odwiedzane jest miasteczko Stratford – upon – Avon, miejsce narodzin Williama Szekspira. Atrakcją turystyczną jest także miasto Bath, gdzie znajdują się zabytkowe łaźnie rzymskie. W hrabstwie Yorkshire można zobaczyć słynne angielskie wrzosowiska, a w Devon klify. Niezwykle interesujący i bogaty jest angielski folklor – każdy region posiada charakterystyczne dla siebie zwyczaje i tradycje.

Popularne miasta: