Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Anglii

Sieć angielskich dróg jest systematycznie rozbudowywana, jednak za korzystanie z większości z nich nie trzeba dodatkowo płacić. Z opłatą wiąże się przede wszystkim przejazd fragmentem autostrady M6, czyli obwodnicą Birmingham. Cena różni się w zależności od tego, czy pokonujemy ją za dnia, czy nocą. W pierwszym przypadku to koszt 25-27 zł, w drugim – 15-17 zł.

Jednak to nie jedyne płatne drogi w Anglii. Dodatkowe opłaty pobierane są na wybranych mostach oraz w tunelach. Płatne mosty to przede wszystkim: Queen Elizabeth II Bridge, za przejazd którym zapłacimy 5-7 zł, Severn Bridge oraz Second Severn Crossing (łączące Anglię z Walią) to koszt 25-30 zł za każdy z nich, Humber Bridge – 12-15 zł oraz Tamar Bridge – 5-7 zł.

Z opłatami wiąże się również przejazd angielskimi tunelami, w tym tunelem Dartoford – 5-7 zł (nocą opłaty nie są pobierane), tunelem Mersey – także 5-7 zł oraz tunelem Tyne – 5-6 zł.

Mandaty nie należą do tradycyjnych opłat drogowych, ale warto przestrzegać wszystkich przepisów, by uniknąć wysokich kar. Za przekroczenie prędkości można zapłacić nawet do równowartości 5 000 zł, podobnie za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa czy przejechanie na czerwonym świetle. Prawo jest jeszcze bardziej bezwzględne dla kierowców pod wpływem alkoholu – w tym przypadku mandat może wynieść nawet 25 000 zł.

Samo poruszanie się po Anglii także wiąże się z wyższymi kosztami, ze względu na cenę paliwa, która wynosi średnio 6-7 zł za litr benzyny bezołowiowej.

Popularne miasta: