Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Amsterdamu

Amsterdam jest stolicą Holandii. Leży w północnej części kraju, nad rzeką Amstel i jeziorem IJ. Amsterdam przecinają liczne kanały i dlatego jest nazywany Wenecją Północy. Amsterdam jest centrum politycznym, gospodarczym i finansowym Holandii. Znajduje się tu najstarsza giełda na świecie. Liczne zabytki sprawiają, że istotną rolę odgrywa turystyka.

Amsterdam jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Krzyżują się tu autostrady A1, A2, A4, A6, A7, A8, A9 i A10 oraz międzynarodowe linie kolejowe. W mieście znajduje się drugi pod względem wielkości port Holandii. Jest on połączony kanałami z Renem i Morzem Północnym. Koło Amsterdamu znajduje się międzynarodowe lotnisko Amsterdam – Schiphol.

Podział administracyjny

Od 2010 r. Amsterdam jest podzielony na 7 dzielnic: Centrum, West, Noord, Oost, Zuid, , Nieuw – West, Zuidoost. Dzielnice dzielą się na mniejsze jednostki. Westport figuruje na mapach jako dzielnica, jednak nie posiada własnego samorządu. Pełni rolę przemysłowo – biznesowego centrum Amsterdamu.

Transport miejski

Najpopularniejszym środkiem transportu w Amsterdamie jest rower. W centrum miasta ok. 70% całego ruchu odbywa się właśnie na rowerach. Taksówki rowerowe są liczniejsze i popularniejsze od samochodowych.

Jeżeli chodzi o transport publiczny po Amsterdamie można poruszać się autobusami, tramwajami i metrem. Przez jezioro IJ kursują promy. Najlepszym środkiem komunikacji są tramwaje. Wokół centrum kursuje specjalna linia turystyczna. Sieć autobusowa obsługuje Amsterdam i miejscowości wokół miasta. Linie autobusowe dzielą się na dzienne i nocne. Metro posiada 4 linie: zielona, pomarańczowa, niebieska i żółta. Planowana jest budowa piątej linii – czerwonej. Trzy z czterech linii zaczynają się na głównym dworcu kolejowym. W obrębie centrum miasta metro kursuje pod ziemią, poza centrum nad ziemią.
 
W Amsterdamie funkcjonuje system zintegrowany, czyli jeden bilet na wszystkie środki transportu. Ma on formę karty magnetycznej – OV chipkaart. Kartę można kupić i doładować w wielu miejscach: punktach sprzedaży, kioskach, supermarketach, automatach, przez Internet. Kartę należy przyłożyć do czytnika przy wsiadaniu (check in) i wysiadaniu (check out). Jeżeli przy wysiadaniu zapomnimy się wylogować system naliczy dodatkową opłatę. Dla turystów opłacalne są bilety dzienne 1 - 7 – dniowe, pozwalające na podróżowanie autobusami, tramwajami i metrem. Warto skorzystać z karty I Amsterdam City Card pozwalającej turystom na nieograniczone korzystanie z transportu publicznego i wstęp do najważniejszych zabytków i atrakcji.

Samochodem po Amsterdamie

W centrum Amsterdamu ruch samochodowy jest ograniczony. Praktycznie w całym mieście parkingi są płatne. Najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie auta na obrzeżach miasta i dotarcie do centrum komunikacją.
 
Na obrzeżach Amsterdamu funkcjonują parkingi P + R (Park and Ride). Cena za 1 godzinę postoju to ok. 8 – 9,5 euro. Do 4 dnia postoju (96 godzin od zaparkowania) dostępna jest specjalna zniżka. Aby ją otrzymać należy pobrać bilet parkingowy przy wejściu i zgłosić się do parkingowego. Użycie karty kredytowej przy wjeździe uniemożliwia otrzymanie zniżki. Po czwartym dniu pobytu system nalicza normalną opłatę. W cenę wliczony jest bilet na dojazd do centrum miasta i powrót na parking dla max. 5 osób.
 
W samym centrum wolno parkować tylko w oznaczonych miejscach. Bardzo dogodnym miejscem jest wielopoziomowy parking P1 Amsterdam Center w pobliżu dworca kolejowego. Niestety jest on dość drogi – 1 godzina postoju kosztuje 5 – 6 euro, 1 dzień 55 euro. Za zarezerwowanie miejsca przez Internet można otrzymać duże zniżki.

Dworce kolejowe i autobusowe

Główny dworzec kolejowy Amsterdam Centraal znajduje się w centrum Amsterdamu, na sztucznej wyspie. Obsługuje połączenia międzynarodowe, krajowe i regionalne. Znajdują się tu początkowe stacje trzech linii metra. Do dworca można także dotrzeć tramwajami i autobusami. Z dworca Amsterdam Centraal odchodzą superszybkie pociągi do Brukseli i Paryża i międzynarodowe pociągi do Berlina, Monachium, Frankfurtu, Zurychu, Kopenhagi, Pragi i Warszawy. Dostępne są połączenia do wszystkich najważniejszych miast Holandii: Rotterdamu, Hagi, Utrechtu, Maastricht. Z Dworca Centralnego odjeżdżają pociągi na lotnisko.

Za budynkiem dworca znajduje się przystań promowa obsługująca połączenia z północną częścią miasta.

Obok stacji kolejowej znajduje się terminal autobusowy obsługujący linie miejskie i międzynarodowe.

Zabytki i atrakcje

Do najsłynniejszych zabytków Amsterdamu należą: Rijksmuseum, Muzeum Van Goha, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussand, Plac Dam i Pałac Królewski. Wielu turystów przyciąga Dzielnica Czerwonych Latarń. Do obowiązkowych punktów programu wizyty w Amsterdamie należy rejs kanałami. W 2010 r. zostały one wpisane na  listę UNESO. Podczas rejsu można zobaczyć z zewnątrz  wszystkie najważniejsze zabytki. Najpiękniejszym kanałem jest kanał The Golden Bend. Najpiękniejszym amsterdamskim mostem jest XVII-wieczny Magare Burg. Niemałą atrakcją są targi: pływający targ kwiatowy, Albert Cuyp Market – można tu podobno dostać wszystko, pchli targ Waterlooplein, czy Black Market Bazar. Najważniejszymi zabytkami sakralnymi są: Oude Kerk – najstarszy kościół w mieście, Westerkerk, słynący z koncertów organowych i Nieuwe Kerk, gdzie odbywają się oficjalne uroczystości kościelne i liczne wystawy. Najpopularniejszym terenem zielonym jest Vondelpark. W jego obrębie znajduje się park angielski, ogród różany, herbaciarnia, Muzeum Filmu i teatr. W Amsterdamie znajduje się dom Anny Frank.
 

Wyznaczanie trasy