Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny i zakupy w Amsterdamie

Waluta
Walutą obowiązującą w Amsterdamie jest euro. Zgodnie z kursem z grudnia 2013 roku wartość euro wynosi 4, 180 zł.

Ceny paliw i komunikacji miejskiej
Jeśli chodzi o ceny paliw, nie należą one do najtańszych: litr benzyny bezołowiowej kosztuje w Holandii około 1,77 euro, natomiast Diesla 1,47 euro.

Bilet uprawniający do przejazdu autobusem to koszt około 2,5 euro, kilometr jazdy taksówką to natomiast wydatek rzędu 1,95 euro.

Ceny produktów spożywczych
Koszty żywności również są wysokie. Za chleb trzeba zapłacić około 1,3 euro, litr mleka 0,85 euro, jajka (12 sztuk) 1 euro, 1 kg mięsa drobiowego 6 euro, paczka ryżu 1,75 euro, 1kg cukru 2 euro, 1kg ryby 15 euro, 1,5 litra wody mineralnej 1 euro, 1kg pomarańczy 2 euro, 1 kg pomidorów 1,3 euro, 1 kg bananów 1 euro,  jogurt 1,8 euro 1kg wołowiny 20 euro.

Ceny posiłków w restauracjach
Wyjście do restauracji w Amsterdamie jest raczej kosztowne. W lokalu średniej klasy należy się spodziewać, że za obiad dla dwóch osób zapłacimy około 50 euro. W taniej restauracji koszty te sięgają średnio 14 euro, posiłek typu fast food kosztuje natomiast około 6,5 euro. Małe piwo na mieście wypijemy za 3 – 4 euro, zaś kawę za 2,5 euro.

Gdzie warto robić zakupy
Okolicą handlową w Amsterdamie, gdzie znajduje się najwięcej interesujących sklepów, są ulice Kalverstraat, Damrak i Leidsestraat. Mieszczą się tu zarówno małe, tanie sklepiki, jak i ekskluzywne domy towarowe, czyli: Bonneterie, De Bijenkorf, sklep odzieżowy Esprit. Markowe towary (ubrania, biżuterię, zegarki) można dostać również przy ulicy P.C. Hooftstraat. Z kolei najbardziej wartościowe antykwariaty znajdują się w dzielnicy Spiegelkwartier.

Tańsze towary (zarówno produkty żywnościowe, jak i odzież) można dostać na znanych amsterdamskich bazarach: Albert Cuyp i Noordermarkt. Pierwszy z nich mieści się w dzielnicy Pijp, drugi natomiast w dzielnicy Jordaan.

Popularne miasta: