Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Amsterdam - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki Amsterdamu
Najstarszym zabytkiem Amsterdamu jest Oude Kerk, kościół pochodzący z XIII wieku. W mieście warto zobaczyć również inne świątynie, jak np. Nieuwe Kerk z XV wieku czy Zuiderkerk (najstarszą świątynię protestancką).

Z XVII wieku, złotego okresu w rozwoju miasta, pochodzą z kolei takie historyczne budowle, jak Pałac Królewski, Magere Brug (znany most), liczne kamienice mieszczańskie czy Muiderpoort, czyli brama miejska. Inne zabytkowe obiekty o charakterze barokowym to: siedziba handlu winem lub wieża Munttoren.

Ciekawe miejsca
Oprócz zabytków do najsłynniejszych miejsc powszechnie kojarzących się ze stolicą Holandii należy Dzielnica Czerwonych Latarni, czyli centrum prostytucji. W oknach domów publicznych wychodzących na ulicę stoją roznegliżowane prostytutki, które czekają na klientów.

Inną amsterdamską atrakcją są słynne coffee shops, czyli kawiarenki z marihuaną i lekkimi narkotykami. Zakupionym towarem można raczyć się na miejscu lub zabrać go na wynos. Odbywają się tu również targi marihuany – Cannabis Cup.

Warto także wiedzieć, że w Amsterdamie słynącym z tolerancji dla osób o orientacji homoseksualnej znajduje się pomnik poświęcony ofiarom dyskryminacji płciowej.

Atrakcje turystyczne
Jedną z atrakcji turystycznych stolicy Holandii jest coroczna impreza muzyki house i trance – Sensation White oraz Sensation Black – poświęcona muzyce rockowej. Ponadto można tu wziąć udział w targu kwiatowym organizowanym nad kanałem Singel.

Nie sposób oczywiście pominąć zwiedzania amsterdamskich muzeów. W stolicy Holandii mieszczą się bowiem najsłynniejsze w Europie zbiory malarstwa Vincenta van Gogha, Vermeera czy Rubensa (Rijksmuseum). Ponadto zaś można zobaczyć Dom Rembrandta czy Anny Frank.

Wycieczki
Kilkudniowa zorganizowana wycieczka do Amsterdamu z biurem podróży kosztuje średnio 1200 zł. W cenie zwykle znajduje się przelot, zakwaterowanie, śniadania i koszty przewodnika. Analogiczne wyjazdy odbywają się również autokarem.

Amsterdam można zwiedzać także we własnym zakresie. Wystarczy wykupić lot – linie WizzAir oferują bilety już od 62 zł (w cenie promocyjnej). Przelot odbywa się jednak w tym wypadku na lotnisko Eindhoven. Bezpośrednie rejsy do portu lotniczego Amsterdam-Schiphol obsługują natomiast przewoźnicy LOT czy KLM, średnio w cenach od 400 do 600 zł. Inne linie lotnicze na trasie Polska – Amsterdam to między innymi linie Norwegian, Air Baltic czy Eurolot.

Popularne miasta: