Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Amsterdamie

Podstawowe informacje
Amsterdam to konstytucyjna stolicą Holandii. Miasto leży nad rzeką Amstel, w prowincji: Holandia Północna. Metropolia posiada malownicze usytuowanie – jest bowiem zlokalizowana nad rzeką Amstel i poprzecinana licznymi kanałami (ponad 160), które łączą je z Morzem Północnym i Renem. Ponadto miasto leży poniżej poziomu morza. Warto wiedzieć, że Amsterdam wraz z Rotterdamem, Utrechtem i Hagą tworzy większy kompleks zwany Randstadem.

Stolicę Holandii zamieszkuje obecnie blisko 800 tysięcy ludzi – jest to miasto o największym wskaźniku zaludnienia wśród wszystkich holenderskich metropolii, a co więcej, stanowi ważny ośrodek kulturalny oraz gospodarczo-turystyczny. Sama nazwa Amsterdam znaczy natomiast tyle, co „tama na rzece”. Odwołuje się ona zatem do charakterystycznej topografii miasta, w którym woda stanowi główną część scenerii.

Historia miasta
Osada rybacka, która zapoczątkowała powstanie Amsterdamu, została założona w XIII wieku. Początkowo należała do biskupstwa Utrechtu, w 1275 roku przeszła natomiast w ręce hrabiego Holandii, Florisa V. Przez kolejne lata miasto było własnością raz jednej raz drugiej strony. Od początku XIV wieku Amsterdam na stałe znalazł się pod panowaniem Holandii i szybko zyskał charakter najważniejszego ośrodka handlowego kraju.

W połowie XVI stulecia miasto opowiedziało się po stronie reformacji. Było również obiektem walki między Hiszpanią i Niderlandami w czasie wojny osiemdziesięcioletniej. Złoty okres w dziejach metropolii przypadł na wiek XVII. Rozwijała się ona wówczas pod względem kulturalnym i gospodarczym. Wielką inwestycją okazało się wysyłanie statków do Indii oraz powstanie pierwszego banku. Powierzchnia miasta uległa powiększeniu dzięki wykopaniu sieci kanałów. Znacznie wzrosła również liczba ludności.

Na przełomie XVIII i XIX wieku miasto poniosło poważne straty w czasie rewolucji francuskiej i walk francusko-angielskich. W XIX stuleciu Amsterdam po raz kolejny przeżył ożywienie gospodarczo-kulturalne. W czasie II wojny światowej miasto było okupowane przez Hitlera. Podczas rewolucji obyczajowej lat 60. Amsterdam stał się natomiast symbolem wyzwolenia – swobodnego dostępu do narkotyków i prostytucji.

Atrakcje turystyczne
Amsterdam najczęściej kojarzy się turystom z dwiema rzeczami: Dzielnicą Czerwonych Latarni (De Wallen), gdzie w oknach wystawowych można zobaczyć ponętne prostytutki, kuszące przechodzących panów wdziękami oraz z coffee shops (jest ich ponad 200), czyli rodzajem sklepów z marihuaną i haszyszem. Ponadto w mieście można odwiedzić jedyne w swoim rodzaju Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi.

Stolica Holandii ma jednak do zaoferowania również wiele innych ciekawych atrakcji. Najważniejszym zabytkiem jest Oude Kerk, czyli najstarszy kościół z XIII wieku. Wiele interesujących budowli pochodzi z XVII stulecia, jak np. Pałac Królewski, Magere Brug (zabytkowy most) czy Muiderpoort – brama miejska.

Wielką dumą miasta są z pewnością liczne wspaniałe muzea, jak np. Muzeum Vincenta van Gogha, Dom Rembrandta, Dom Anny Frank, Rijksmuseum (Muzeum Narodowe) ze wspaniałymi dziełami mistrzów malarstwa.

Popularne miasta: