Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Amsterdamie

Formalności
Podjęcie pracy w Amsterdamie w wypadku obywateli Polski nie wymaga posiadania specjalnego pozwolenia na pobyt i zatrudnienie. Jeśli jednak przebywa się na terytorium stolicy Holandii ponad 3 miesiące, należy wystąpić do lokalnego urzędu miasta o nadanie numeru BSN (Burgerservicenummer).

Gdzie szukać pracy?
W Amsterdamie, szczególnie w okresie letnim, stosunkowo łatwo można znaleźć zajęcie w miejscowych hotelach i innych obiektach turystycznych. Do wyboru są tu duże luksusowe sieci, jak na przykład Hilton czy mniejsze hotele lub schroniska. Ponadto stolica Holandii posiada bardzo liczne restauracje, kawiarnie i puby, gdzie z powodzeniem można zatrudnić się w charakterze barmana czy kelnera.

Co więcej, do podjęcia zatrudnienia wystarczy znajomość języka angielskiego, ponieważ niemal wszyscy Holendrzy władają tym językiem. Inne zajęcia niewymagające specjalistycznych kwalifikacji to między innymi posady magazynierów czy pakowaczy, ponadto zaś operatorów wózków widłowych i budowlańcy.

Na zatrudnienie, jak zwykle, mogą oczywiście liczyć lekarze, inżynierowie i specjaliści branży IT.

Zarobki
Płaca minimalna w Amsterdamie, podobnie jak w całej Holandii wynosi obecnie 1 477,8 euro miesięcznie dla pracowników powyżej 23 roku życia. Średnia płaca w tej metropolii plasuje się na poziomie około 2000 zł. Osoba sprzątająca zarabia mnie więcej 1200 euro, kasjer w sklepie średnio od 1900 euro wzwyż, kierowca nawet do 4000 euro. Na jeszcze wyższe zarobki mogą liczyć pielęgniarki czy informatycy.

Przydatne adresy i instytucje
Bardzo przydatnym źródłem ogłoszeń o ofertach pracy są lokalne agencje pracy, których wykaz znajduje się na stronie www.kraz.praca.gov.pl. Przydatne materiały oferuje Ministerstwo Spraw Społecznych i Zatrudnienia w Holandii. Informacje o zatrudnieniu można również znaleźć na portalach polonijnych.

Popularne miasta: