Mapa Zagrzebia
Informacje ogólne
Zagrzeb to stolica Chorwacji, miasto położone nad rzeką Sawą, u stóp Medvednicy. Metropolię zamieszkuje obecnie blisko 800 tysięcy ludzi. Znajdują się tu najważniejsze ośrodki nauki, kultury, a także administracji i biznesu kraju. Zabytkowe obiekty skupione są w centrum Zagrzebia – w dzielnicach Górne Miasto, a także Kaptol. Dolne Miasto to z kolei przestrzeń nowoczesnej architektury i najważniejszych instytucji rządowych.
Podział administracyjny
Zagrzeb jest miastem, a jednocześnie jednostką samorządu regionalnego, tak zwanej żupanii. Metropolia dzieli się na 17 dzielnic: Donji Grad, Gornji Grad, Trnje, Maksimir, Peščenica – Žitnjak, Novi Zagreb – Istok, Novi Zagreb – Zapad, Trešnjevka – Sjever, Trešnjevka – Jug, Črnomerec, Gornja Dubrava, Donja Dubrava, Stenjevec, Podsused – Vrapče, Podsljeme, Sesvete oraz Brezovica.
Środki transportu
Zagrzeb posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń komunikacyjnych. Zbiega się tu kilka autostrad, a także szlaków kolejowych. Główny Dworzec Kolejowy mieści się przy placu Trg kralja Tomislava. W okolicach Zagrzebia (w Pleso) znajduje się również międzynarodowe lotnisko, oddalone 10 km od centrum miasta.
Miasto w godzinach szczytu jest zakorkowane i trudno szybko przemieścić się samochodem do miejsca docelowego. Można natomiast skorzystać z podziemnych parkingów, które są czynne przez całą dobę.
W mieście kursują tramwaje, autobusy oraz miejskie pociągi. Połączenia obsługuje przede wszystkim ZET (Zagrebački Električni Tramwaj). Ponadto do niedawna w Zagrzebiu funkcjonowała kolej linowa, która zapewniała transport na szczyt Medvednicy (Sljeme).
Po Zagrzebiu oraz pobliskich okolicach można się również poruszać pociągami pasażerskimi. Funkcjonuje tu linia podmiejska Savski Marof – Dugo Selo czy Zagrzeb – Velikia Gorica. Mieszkańcy i turyści mogą także korzystać z rowerów.
Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Zagrzebia najszybciej można dostać się samolotem. Loty oferują między innymi linie Lufthansa, SAS czy Austrian Airlines. Rejsy odbywają się jednak z przesiadkami, np. w Amsterdamie lub w Wiedniu. Inną możliwością jest podróż samochodem przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. Istnieje również opcja dojazdu pociągiem, np. z Warszawy do Budapesztu, a stamtąd do Zagrzebia, przy czym trzeba się w tym wypadku nastawić na długą podróż.