Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Zagrzebiu

Podstawowe informacje
Zagrzeb jest stolicą Chorwacji, obecnie zamieszkiwaną przez ponad 790 tysięcy ludzi. Miasto leży w środkowej części kraju, nad rzeką Sawą, w kotlinie Panońskiej, na południowych zboczach Medvednicy. Nazwa miasta wywodzi się od słowa „zagrepsti” czyli „zakopać”. Zagrzeb to miasto kultury, sztuki i nauki. Mieszczą się tu również najważniejsze chorwackie instytucje rządowe i biznesowe.

Historia miasta
Dzieje Zagrzebia sięgają XI wieku, kiedy to powstała osada Kaptol, a na jej terenie wzniesiono katedrę oraz ustanowiono biskupstwo. W XIII wieku na sąsiednim wzgórzu powstała z kolei osada Gradec, która wkrótce stała się miastem królewskim. Oficjalne zjednoczenie obu części nastąpiło dopiero w połowie XIX stulecia. Od 1878 roku Zagrzeb pełnił funkcję stolicy Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji (autonomicznego państwa w obrębie Węgier), natomiast po 1918 roku wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W czasie II wojny światowej miasto było najważniejszym ośrodkiem administracyjnym Niezależnego Państwa Chorwackiego rządzonego przez władze faszystowskie. Po 1945 roku Zagrzeb znalazł się w obrębie Jugosławii, a rolę stolicy Chorwacji zaczął ponownie pełnić od 1991 roku.

Atrakcje turystyczne
Jeśli chodzi o topografię miasta, w obrębie centrum wyróżnia się trzy historycznie odrębne części. Są to zabytkowe Górne Miasto, Kaptol oraz bardziej nowoczesne Dolne Miasto. Najstarszym, średniowiecznym elementem Zagrzebia jest Kaptol, gdzie mieści się neogotycka katedra mariacka oraz szereg zabudowań sakralnych o historycznej. W obrębie Górnego Miasta centrum stanowi Plac świętego Marka również znajdują się zabytkowe świątynie, domy i pałace, a także Kamienna Brama.

Na placu bana Josipa Jelacicia zaczyna się teren Dolnego Miasto z nowoczesną architekturą z XIX i początku XX wieku. Dzielnicę otacza oryginalny obszar parków w kształcie litery „U”, tak zwana „zielona podkowa”. Wśród malowniczej zieleni mieszczą się liczne galerie sztuki, pawilon muzyczny oraz pałace.
 

Popularne miasta: