Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zagrzeb - zabytki i atrakcje

Zabytki
Wizyta w Zagrzebiu z pewnością spodoba się wszystkim wielbicielom zabytków i dzieł sztuki. Najwięcej obiektów historycznych mieści się w centrum metropolii, w dzielnicach Górne Miasto (Gornij Grad) oraz Kaptol. Sercem Górnego Miasta jest plac świętego Marka z gotyckim kościołem pod tym samym wezwaniem. Na jego dachu umieszczono kolorową mozaikę z herbami Zagrzebia i Chorwacji. Skarbem tej dzielnicy jest również  barkowy kościół świętej Katarzyny. Warto obejrzeć wspaniałe pałace, np. pałac Vojkoviciów lub pałac Marii Teresy. Na obrzeżach Górnego Miasta zobaczymy z kolei trzynastowieczną Kamienną Bramę czy Wieżę Lotrščak, z której rozciąga się panorama na całe Dolne Miasto.

Kaptol stanowi najstarszą osadę, która dała początek dziejom Zagrzebia. Mieści się tu wspaniała neogotycka katedra mariacka oraz zabytkowe siedziby instytucji kościelnych. Architekturę z przełomu XIX i XX wieku można natomiast podziwiać w obrębie Dolnego Miasta (Donji Grad). Przy placu bana Josipa Jelačicia mieszczą się na przykład Pałac Kolmar, secesyjny dom Rado oraz dom Popovicia.

Ciekawe miejsca
Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić w Zagrzebiu, jest dzielnica Dolac, gdzie znajduje się znany Targ Dolac. Ponadto oryginalny rys miejskiej topografii stanowi tak zwana „zielona podkowa”, czyli zespół parków okalających Dolne Miasto, tworzący literę „U”. W każdym z ogrodów mieszczą się galerie sztuki, instytucje nauki i kultury, a także pawilony muzyczne. Ciąg ten tworzą park Zrinjevac, plac Strossmayera, plac króla Tomisława, Starčevicia, Marulicia, Mažuranicia i marszałka Tito. Przy tym ostatnim placu znajduje się monumentalny Teatr Narodowy uroczyście otworzony przez samego cesarza Franciszka Józefa I.

Atrakcje turystyczne
W Zagrzebiu można spędzić bardzo miło czas, odwiedzając liczne muzea, galerie i teatry. Eksponaty o szczególnej wadze posiadają Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki i Rzemiosła Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Mimara. Warto pójść również do ogrodu zoologicznego, znajdującego się w osiemnastowiecznym parku Maksimir. Miłośnicy sportu z pewnością odwiedzą duże sportowe kąpielisko (jezioro Jarun) i tor wioślarski nad rzeką Sawą.

Popularne miasta: