Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Trondheim

Trondheim leży w południowo – zachodniej części Norwegii, nad Trondheimsfjorden, u ujścia rzeki Nidelvy, ok. 450 km na północ od Oslo. Miasto zostało założone w X w. przez króla wikingów Olafa Trygvasona i pełniło rolę stolicy państwa wikingów. Obecnie Trondheim jest ważnym portem handlowym i ośrodkiem sportów zimowych. W pobliżu przebiegają autostrady E36, E6 i E14. W odległości ok. 35 km od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Værnes.

Podział administracyjny

Trondheim jest podzielone na 4 dzielnice: Midtbyen, Østbyen, Lerkendal, Heimdal.

Transport miejski

Trondheim posiada dobrze zorganizowany transport publiczny. Po mieście można poruszać się tramwajami i autobusami. Funkcjonuje komunikacja dzienna i nocna. Autobusy docierają do najdalszych części miasta. Obok autobusów nocnych kursują tramwaje nocne. W sezonie dodatkową atrakcją jest możliwość przejażdżki starym tramwajem. Bilet jednorazowy normalny kosztuje ok. 35 – 40 koron. Podobnie jak w Polsce bilety kupowane u kierowcy są droższe.

Samochodem po Trondheim

Wjazd do centrum Trondheim jest płatny. Bramki na wjazdach automatycznie rejestrują każdy przejeżdżający pojazd. Parkowanie w centrum jest dozwolone tylko na wyznaczonych miejscach i parkingach i jest płatne. Godziny płatnego parkowania są wyszczególnione na znakach. W centrum znajdują się również większe parkingi, np. przy dworcu głównym. Ich pełna lista jest dostępna na stronie www.trondheim.no w zakładce „transport”.

Dworce kolejowe i autobusowe

Centralny dworzec kolejowy i autobusowy znajduje się przy Trafikanten Midt-Norge. Z dworca odjeżdżają pociągi lokalne oraz pociągi do Oslo, Bodo i pociągi do Szwecji przez Storlien. Z terminala autobusowego odjeżdżają autobusy miejskie, lokalne, ekspresowe (międzymiastowe) i autobusy na lotnisko.

Zabytki i atrakcje

Do najpopularniejszych zabytków Trondheim należy rezydencja królewska Stiftsgården, katedra Nidaros i pałac arcybiskupi. Katedra Nidaros została zbudowana na grobie św. Olafa i jest narodowym sanktuarium Norwegii. Trondheim posiada również dwa ciekawe muzea: Rockheim – muzeum rocka i muzyki pop oraz Ringve – muzeum muzyki i instrumentów muzycznych. Poza tym warto odwiedzić starówkę, wyspę Munkholmen, na której znajdowało się kiedyś miejsce egzekucji, stadion, skocznię narciarską i wieżę radiowo – telewizyjną, z której można podziwiać panoramę miasta.

Wyznaczanie trasy