Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trondheim - zabytki, atrakcje, wycieczki i noclegi

Zabytki
Trondheim należy do najstarszych miast Królestwa Norwegii. Ze względu jednak na liczne i dotkliwe pożary, które nawiedziły tę metropolię, do dnia dzisiejszego nie przetrwało wiele historycznych zabudowań. Zabytkowa część miasta jest oddzielona od reszty metropolii rzeką Nid i przyjmuje kształt trójkąta. W jej centralnej partii usytuowany jest plac Torvet, na którym znajduje się statua świętego Olafa, fundatora miasta. Uwagę zwracają tu również drewniane domy wzdłuż rzeki, pochodzące z XVII i XVIII wieku zbudowane na drewnianych balach – Bakklanded.

Bez wątpienia najważniejszym zabytkiem Trondheim jest gotycka katedra Nidaros, największa budowla sakralna całej Skandynawii. Wzniesiono ją na grobie króla Olafa, na wzór brytyjskiej katedry Canterbury. Z kolei Pałac Arcybiskupi w Trondheim to najstarsza świecka budowla Skandynawii.

Z XVIII wieku pochodzi natomiast drewniany pałac Stiftsgården, czyli obecna rezydencja królewska w Trondheim. Warto również odwiedzić wysepkę Munkholmen („Wyspa mnicha”), na której znajdują się historyczne więzienie, klasztor i forteca. W przeszłości dokonywano tu egzekucji.

Ciekawe miejsca
Trondheim to ważny ośrodek naukowy Norwegii oraz typowe miasto studenckie, stąd do jego istotnych miejsc należą lokalne uczelnie, jak Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii, Uniwersytet Medyczny, Norweska Szkoła MBI, Norweski Instytut Badań Naturalnych czy Norweski Instytut Technologii.

Innymi atrakcjami wartymi zobaczenia są miejskie muzea. W Pałacu Arcybiskupim zgromadzono wystawy związane z wojennymi dziejami metropolii: Muzeum Wojska oraz Muzeum Ruchu Oporu. W Trondheim znajdują się też ekspozycje poświecone muzyce, jak Muzeum Ringve i Rockheim (muzeum popu i rocka).

Dla turystów spragnionych poznania historycznych dziejów miasta obowiązkowym punktem programu powinno być zaś odwiedzenie Muzeum Sztuki Ludowej Sverresborg – Trøndelag. Swoistym wyróżnikiem miasta jest również wzniesiona w 1985 roku ogromna wieża radiowo-telewizyjna Tyholt, z której można obejrzeć panoramę całego miasta.

Atrakcje
Trondheim najwięcej atrakcji może jednak zaoferować miłośnikom sportów zimowych. Znajduje się tu na przykład skocznia narciarska Granåsen. Ponadto zaś miasto posiada wspaniałe szerokie aleje spacerowe i malownicze trasy rowerowe z widokiem na fiordy.

Wycieczki
Z Polski do Trondheim można się dostać samolotem z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Szczecina, Wrocławia i Poznania. Tanie loty oferują linie Wizzair w cenie od 140 zł. Średnia cena innych przewoźników to natomiast od 500 do ponad 2000 zł. Pozostałe linie obsługujące loty do Trondheim to Norwegian, SAS, Lufthansa, LOT, KLM.
Na miejscu można skorzystać z pomocy przewodników, którzy oprowadzają turystów w 50 językach. Biuro informacji turystycznej znajduje się przy ulicy Munkegaten 19, w samym centrum.

Hotele, noclegi
Do najbardziej luksusowych hoteli w mieście należą między innymi Rica Nidelven Hotel, Clarion Hotel czy Clarion Collection Grand Olav, Britannia Hotel w których w zależności od sezonu trzeba zapłacić za nocleg w dwuosobowym pokoju typu standard od 750 do ponad 1000 zł.

Najtańsze noclegi oferuje City Living Hotel Lipp, w którym doba hotelowa kosztuje około 340 zł. Hostele i schroniska młodzieżowe zapewniają noclegi w trochę niższych cenach – np. w Trondheim Vandrerhjem Rosenborg zapłacimy od 248 zł za noc. Jeśli chodzi o pensjonaty, znanym i dostępnym cenowo miejscem jest Pensjonat Jarlen – około 354 zł.

Popularne miasta: