Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Trondheim

Niezbędne formalności
Podjęcie pracy w Trondheim wymaga dopełnienia niezbędnych formalności. Należy mianowicie posiadać ważny paszport, a także pozwolenia na pobyt i pracę na terenie Norwegii. Można je uzyskać w norweskiej ambasadzie w Warszawie lub na policji w Trondheim. Koniecznym warunkiem otrzymania pozwoleń jest jednak przedstawienie oferty pracy, którą ma się zamiar podjąć.

Gdzie szukać pracy?
Trondheim jest miastem portowym, dlatego jeśli nie zna się dobrze języka norweskiego, można poszukać zajęcia w miejscowych przetwórniach ryb – przy porcjowaniu, filetowaniu i pakowaniu ryb. Ponadto pojawiają się ogłoszenia o wakatach na stanowiskach takich, jak na przykład mechanik samochodowy czy cieśla konstrukcyjny.

Stosunkowo łatwo można również znaleźć zajęcie w gastronomii i w branży hotelarskiej – jako pomoc kuchenna, pokojówka czy pracownik sprzątający. Jednak nawet w tych branżach konieczne okazuje się przynajmniej podstawowe władanie językiem.

Dobra znajomość języka okazuje się jednak niezbędna w wypadku poszukiwaniu pracy w branży medycznej, czyli dla lekarzy czy pielęgniarek.

Zarobki
W zależności od branży w Trondheim można liczyć na około 100 – 130 koron za godzinę (przetwórnie ryb, pracownicy fizyczni). Więcej zarabiają kelnerzy lub wykwalifikowani kucharze. Najwięcej zarabiają specjaliści, pielęgniarki i lekarze.

Przydatne adresy i instytucje
Przydatne adresy, pod którymi można uzyskać rzetelne informacje na temat pracy to np. Norweskie Służby Zatrudnienia NAV (www.nav.no), prywatne agencje pośrednictwa pracy (http://www.gulesider.no/). Ponadto warto zaglądać na portal internetowy poświęcony polonii w Trondheim - http://www.polonia.trondheim.no/#Praca.

Popularne miasta: