Przewodnik po Trondheim
Podstawowe informacje
Trondheim to najważniejsze miasto środkowej Norwegii. Leży ono nad rzeką Nidelvą, w okolicach fiordu Trondheimsfjorden. Jest to metropolia portowa, odgrywająca istotną rolę w norweskim przemyśle stoczniowym. Nazwa miasta zmieniała się kilkukrotnie. Oznacza ona tyle, co „dom Trøndera” i jednocześnie jest związana z rodzimym krajobrazem – miejscowym fiordem. Trondheim to jedna z największych norweskich metropolii, w której zamieszkuje 176 348 ludzi.
Miasto przyciąga turystów bogatą ofertą sportów zimowych. Jest również ważnym ośrodkiem naukowym. W mieście toczy się ożywione życie studenckie. Jedną z atrakcji turystycznych jest występowanie w okresie letnim (od maja do lipca) zjawiska „białych nocy”.
Historia miasta
Początki Trondheim sięgają X wieku. Zostało ono założone przez Olafa Tryggvasona jako siedziba norweskich władców. Miasto było pierwszą stolicą Królestwa Norwegii, aż do 1217 roku, kiedy to funkcję tę przejęła metropolia Bergen. Do XVI wieku Trondheim nazywano „Nidaros”, a więc „ujście rzeki Nid”. Przez ponad 4 wieki, począwszy od 1152 roku, Trondheim pełniło funkcję katolickiej Archidiecezji Nidaros. W późniejszym okresie, wraz z pojawieniem się Szwedów i Duńczyków, religią panującą stał się luteranizm.
Trondheim było również siedzibą pierwszego norweskiego parlamentu – Ting. Miasto wielokrotnie uległo spaleniu podczas wielkich pożarów, z których największy miał miejsce pod koniec XVII wieku (tak zwany „pożar Hornmana”). Metropolia zostało wówczas odbudowana przez luksemburskiego inżyniera, Caspara de Cicignon. W czasie II wojny światowej (od 1940 roku) miasto było okupowane przez hitlerowskie Niemcy.
Atrakcje turystyczne
Trondheim jest miastem zabytkowym, które oferuje zwiedzającym podróż w głąb historycznej przeszłości Norwegii. Najstarszą część miasta oddziela od reszty zabudowań rzeka Nid. W centralnym punkcie znajduje się plac Torvet ze statuą świętego Olafa, założyciela miasta.
Jedną z najważniejszych budowli jest wspaniała gotycka katedra Nidarosdomen, wzniesiona na podobieństwo angielskiej katedry Canterbury. Spoczywa w niej król Olaf II, pionier wiary chrześcijańskiej w Norwegii. W starej części miasta można również podziwiać drewnianą zabudowę pochodzącą z XVII i XVIII wieku.
Ważniejsze miejsca Trondheim to także forteca, więzienie i klasztor na wysepce Munkholmen, Stiftsgården – pałac królewski, Granåsen – skocznia narciarska oraz ośrodki naukowe, między innymi Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii.